Skuteczna nauka angielskiego: cel, motywacja, formy nauki

Skuteczna nauka angielskiego: cel, motywacja, formy nauki
08.04.2019 |

Decydując się na rozpoczęcie lekcji języka angielskiego, zazwyczaj stawiamy sobie precyzyjny cel. Znamy swoje możliwości, wiemy jaki rodzaj zajęć jest dla nas najoptymalniejszy oraz ile czasu możemy przeznaczyć na zgłębianie wiedzy. Chcemy, aby tym razem nasza nauka angielskiego przyniosła efekty, a nasza samoocena poszybowała wysoko. Jeśli decydujemy się na organizację lekcji dla naszego dziecka, dokładnie zastanawiamy się jakie lekcje wybrać, aby dziecko czuło się jak najlepiej. Jak skutecznie uczyć się angielskiego, jaką formę nauki wybrać oraz jak stawiać sobie realne cele?

1. Nauka angielskiego - dlaczego warto?

1.1 Angielski na świecie

1.2 Angielski i praca

1.3 Odkrywanie świata

1.4 Rozwijanie innych umiejętności

2. Postaw sobie jasny cel

2.1 Nauka angielskiego od zera

2.2 Poszerzenie dotychczas zdobytej wiedzy

2.3 Zdobycie certyfikatu

2.4 Angielski w konkretnym kontekście

3. Wybierz odpowiednią dla siebie formę nauki angielskiego

3.1 Czym się kierować

3.2 Samodzielna nauka angielskiego w domu

3.3 Nauka z dojazdem do ucznia

3.4 Nauka z dojazdem do nauczyciela

3.5 Kurs angielskiego online

4. Na co zwrócić uwagę wybierając formę lekcji?

4.1 Jasno wytyczony cel

4.2 Systematyczność

4.3 Doświadczony nauczyciel

4.4 Wszystkie elementy nauki

4.5 Cena

4.6 Odległość od miejsca zamieszkania

 

1. Nauka angielskiego - dlaczego warto?

             Rozwijanie swoich osobistych umiejętności, zwłaszcza tych językowych, zawsze wzbogaca nas jako ludzi. Warto dokładnie zastanowić się nad tym pytaniem oraz wziąć pod uwagę różne aspekty naszego życia.

1.1 Angielski na świecie

             Język angielski jest językiem urzędowym dla 527 mln osób zamieszkujących nasz glob, dlatego też zajmuje trzecie miejsce pod tym względem po języku chińskim oraz Hindi-Urdu. Jest to język uniwersalny, którego uczy się 1,5 mld osób na całym świecie. Według wskaźnika EF EPI (English Proficiency Index), który określa poziom znajomości języka w poszczególnych krajach, Polska plasuje się na 13 pozycji spośród 88 krajów biorących udział w badaniach. Od kilku lat Polska utrzymuje się na wysokiej pozycji we wspomnianym rankingu co zachęca do dalszej nauki. Dodatkowo język ten używany jest jako główny lub pierwszy język w 101 krajach całego świata. Nie od dzisiaj wiadomo nam, że jest to język międzynarodowy, dlatego też jeśli chcemy w jakikolwiek sposób mieć styczność z osobami pochodzącymi z innych krajów, powinniśmy doskonalić naszą znajomość języka.

1.2 Angielski i praca

             W dzisiejszych czasach, szukając pracy, możemy w większości ogłoszeń odnaleźć zapis, że znajomość języka angielskiego jest warunkiem koniecznym. Poszukując pracy, używając jeden ze znanych portali pracy w Polsce, wymóg znajomości tego języka pojawia się w 70% ogłoszeń. Angielski jest językiem biznesowym szeroko używanym w następujących branżach: IT, marketing, analityka, badania i rozwój, branża hotelarska oraz turystyczna. Jeśli chcemy ubiegać się o stanowiska w których jedną z pożądanych umiejętności jest porozumiewanie się z zagranicznymi kontrahentami oraz udział w szkoleniach, targach czy konferencjach, bez dobrej znajomości języka angielskiego, niestety ciężko będzie nam taką pracę uzyskać. Jeśli chcielibyśmy zostać zatrudnieni w firmie, która znana jest z pracy w środowisku międzynarodowym, również musimy liczyć się z tym, że nasza znajomość języka będzie wymagana.

1.3 Odkrywanie świata

             Wielu z nas kocha podróżować. Jeśli jeszcze nie złapaliśmy ‘bakcyla’ podróżowania, może w przyszłości warto byłoby odkryć w sobie tę pasję po prostu stawiając ten pierwszy krok. Znając język angielski, możemy podróżować po całym świecie bez żadnych problemów. Nie czujemy bariery językowej, dzięki czemu czujemy się swobodnie i niczym nie skrępowani. Możemy bez problemu przeglądać oferty online hoteli, stron linii lotniczych, agencji turystycznych i nie tylko. Nie musimy decydować się na wycieczki zorganizowane, gdzie zwiedzamy dany kraj w grupie osób posługujących się naszym ojczystym językiem. Nie musimy polegać na usługach tłumacza. Możemy samodzielnie zwiedzać świat, a przy tym odkrywać go w zupełnie inny sposób niż w przypadku wycieczek zorganizowanych.

1.4 Rozwijanie innych umiejętności

             Czasami możemy nie być tego do końca świadomi, ale dzięki podjęciu się nauce języka angielskiego, rozwijamy równolegle inne aspekty naszego życia. Pierwszym bardzo ważnym czynnikiem jest ćwiczenie pamięci oraz koncentracji. Podczas nauki języka obcego, musimy zapamiętywać wiele nowych słów, sformułowań oraz struktur gramatycznych. Jeśli jesteśmy jednocześnie dobrze skoncentrowani, czynności te z czasem stają się o wiele łatwiejsze. Praktyka czyni mistrza. Co za tym idzie, uczymy się również organizacji naszego czasu ponieważ musimy systematycznie przeznaczać czas na naukę, nie robiąc przy tym długich przerw między lekcjami. Dodatkowo, sami utrwalamy materiał przyswojony nam podczas indywidualnych zajęć z nauczycielem języka angielskiego. Co więcej, dzięki praktyce oraz używaniu przyswojonej wiedzy w codziennym życiu czy też podczas podróży, przełamujemy własne bariery. Nasze zdolności komunikacyjne znacznie się poprawiają, a przy tym nasza motywacja do nauki wzrasta.

2. Postaw sobie jasny cel

             W zależności od tego, na jakim poziomie nauki angielskiego jesteś, twój cel będzie inny. Może posiadasz już bagaż doświadczeń w uczeniu się języka obcego i wiesz ile czasu powinno ci to zająć. Zastanów się więc, jakie efekty chciałbyś osiągnąć oraz w jakim czasie.

2.1 Nauka angielskiego od zera

             Nasze zapotrzebowanie na naukę angielskiego może przychodzić z różnych źródeł. Może potrzebujemy poznać podstawowy poziom języka, aby być w stanie samodzielnie podróżować? Może wymaga tego od nas nasz pracodawca? Nieważne jednak z jakiego powodu decydujemy się na naukę angielskiego od zera oraz w jakim wieku jesteśmy - nigdy nie jest za późno na naukę języka obcego. Podejmując się nauki angielskiego od zera, decydujemy się na zdobycie niesamowitej umiejętności, która wpłynie pozytywnie na nasze życie, które stanie się dzięki temu ciekawsze.

2.2 Poszerzenie dotychczas zdobytej wiedzy

Rada Europy przyjęła klasyfikację poziomów znajomości języka angielskiego przedstawiając poszczególne poziomy dużą literą i cyfrą. Co oznaczają podstawowe oznaczenia?

             - A1 (Beginner)

Twoja znajomość języka angielskiego waha się pomiędzy znikomą znajomością języka, a umiejętnością formułowania podstawowych zwrotów i wyrażeń dotyczących życia codziennego. Potrafisz przeprowadzić prostą rozmowę, jednak powoli i z pomocą innego rozmówcy.

             - A2 (Elementary/Pre-intermediate)

Potrafisz porozumieć się w prostych sytuacjach komunikacyjnych. Rozumiesz wypowiedzi i często używane wyrażenia związane z życiem codziennym.

             - B1 (Intermediate)

Potrafisz tworzyć proste i spójne wypowiedzi na tematy, które są Tobie znane, i które Cię interesują. Potrafisz radzić sobie z większością sytuacji komunikacyjnych.

             - B2 (Upper-intermediate)

Potrafisz porozumiewać się na tyle płynnie i spontanicznie, by prowadzić normalną rozmowę z rodzimym użytkownikiem języka angielskiego (nie powodując napięcia u którejkolwiek ze stron). Potrafisz formułować przejrzyste wypowiedzi ustne i pisemne w szerokim zakresie tematów.

             - C1 (Advanced)

Rozumiesz szeroki zakres trudnych i dłuższych tekstów. Skutecznie i swobodnie posługujesz się językiem w kontaktach towarzyskich i społecznych, edukacyjnych bądź zawodowych.

             - C2 (Proficient)

Z łatwością rozumiesz praktycznie wszystko co usłyszysz lub przeczytasz. Potrafisz wyrazić swoje myśli płynnie, spontanicznie i precyzyjnie.

2.3 Zdobycie certyfikatu

Certyfikat języka angielskiego

             Wiele osób w Polsce decyduje się na zdobycie certyfikatu językowego ponieważ jest on również rozpoznawalny na stopie międzynarodowej. Jest to przydatne w wypadku kiedy rozważamy dostanie się do szkoły czy na uczelnię, jak również wtedy, kiedy chcemy ubiegać się o stanowisko gdzie wymagane jest udokumentowanie swojego poziomu znajomości języka obcego.

             Najpopularniejszymi w Polsce są obecnie certyfikaty z University of Cambridge. Certyfikaty te uznawane są przez szkoły, uczelnie oraz firmy na całym świecie. Najpopularniejsze certyfikaty, które możemy zdobyć to:

             KET (Key English Test) - certyfikat sprawdzający podstawowe umiejętności pisania i mówienia w języku angielskim na poziomie A2. Egzamin składa się z trzech części: czytania oraz pisania, słuchania oraz mówienia.

             PET (Preliminary English Test) - test na poziomie B1. Jest to certyfikat nadawany osobom posiadającym średnio-zaawansowaną znajomość języka angielskiego. Egzamin składa się z trzech części: czytania oraz pisania, słuchania oraz mówienia.

             FCE (First Certificate in English) - test na poziomie B2. Posiadanie tego certyfikatu pokazuje, że mamy wystarczające predyspozycje językowe, aby mieszkać, studiować i pracować w kraju anglojęzycznym. Jest to międzynarodowy certyfikat więc otwiera nam drogę do wielu uczelni oraz miejsc pracy. Egzamin składa się z pięciu części: czytanie, pisanie, mówienie, słuchanie oraz zastosowanie struktur językowych.

             CAE (Certificate in Advanced English) - test na poziomie C1. Egzamin ten składa się z również z pięciu części, tak jak w przypadku egzaminu FCE.

             CPE (Certificate of Proficiency in English) - test na poziomie C2. Jest to egzamin dla osób, których poziom znajomości języka równa się z native-speakerem. Jeśli doskonale opanowałeś wszystkie zdolności językowe, rozumiesz kolokwializmy oraz kulturalne aluzje, zdecyduj się na zdanie tego egzaminu.

             Uniwersytet Cambridge oferuje również egzaminy specjalistyczne - sprawdzające znajomość języka biznesu oraz prawniczego:

             BEC (Business English),

             BULATS (Business Language Testing Service),

             TOLES (Test of Legal English Skills),

             IELTS (International English Language Testing System) - alternatywa dla egzaminu TOEFL. Egzamin ten otwiera nam drogę na wiele uczelni na całym świecie oraz jest konieczny w wypadku emigracji do  Australii, Kanady czy Nowej Zelandii. Do testu co roku podchodzi więcej niż 2 miliony ludzi na całym świecie. Ważność wyniku to 2 lata.

             ICFE (International Certificate in Financial English) - egzamin dla studentów kierunków finansowych oraz samych finansistów oraz księgowych. Egzamin przeprowadzany jest na poziomie wyższym B2/C1. Jeśli pracujesz w branży finansowej oraz musisz wykazać się znajomością języka w tej dziedzinie, ten egzamin jest dla ciebie.

             ILEC (International Legal English Certificate) to certyfikat doceniany przez organizacje edukacyjne, instytucje rządowe oraz firmy prawnicze. Posiadając certyfikat pokazujemy, że posiadamy wysoki poziom zaawansowania językowego jeśli chodzi o dziedzinę prawa międzynarodowego.

             Egzaminy przeprowadzana przez instytucję ETS (educational Testing Service) to:

             TOEFL (Test of English as a Foreign Language) - certyfikat rozpoznawalny w środowisku akademickim, głównie w Kanadzie oraz USA. Ważność wyniku to 2 lata. Egzamin trwa 4 godziny i składa się z czterech części: pisanie, mówienie, czytanie i rozumienie ze słuchu.

             Certyfikaty LCCI (London Chamber of Commerce and Industry) to osiem egzaminów biznesowych. Egzaminy możemy zdawać na poziomie, który najbardziej odpowiada naszej znajomości języka angielskiego.

             Kolejny typ popularnych egzaminów np. wśród studentów chcących uzyskać stypendium programów takich jak Erasmus czy Socrates to TELC - egzaminy prowadzone na wszystkich poziomach zaawansowania od A1 do C2. Certyfikaty wymagane są również na stanowiskach urzędowych w krajach Unii Europejskiej oraz w służbie cywilnej.

             TOEIC (Test of English for International Communication) - egzamin sprawdza znajomość języka angielskiego w środowisku pracy.

2.4 Angielski w konkretnym kontekście

             Jeśli chciałbym dobrze wypaść podczas rozmowy kwalifikacyjnej i zabłysnąć swoją znajomością języka angielskiego, warto przygotować się do takiego spotkania pod konkretnym kątem. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z usług specjalisty, który pomoże nam w przemyśleniu możliwych scenariuszy rozmowy kwalifikacyjnej. Jeśli chcemy zostać potraktowani indywidualnie i profesjonalnie podczas takich zajęć, skorzystajmy z usług prywatnego nauczyciela języka angielskiego. Nauczyciel może do nas dojechać, przez co nie tracimy cennego czasu. Aby odnaleźć nauczyciela, warto skorzystać z wyszukiwarki prywatnych nauczycieli angielskiego, dzięki której odnajdziemy profesjonalistę, który lekcję przygotuje właśnie pod kątem przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej.

           spotkanie gdzie wymagana jest znajomość języka biznesowego  Jeśli twoja praca wymaga znajomości języka biznesowego, warto odświeżać swoją wiedzę na bieżąco. Możemy robić to czytając fachową literaturę czy prasę właśnie w języku angielskim. Oczywiście mając styczność z językiem biznesowym w pracy, utrwalamy swoje umiejętności i praktykujemy je prawie codziennie. Jeśli natomiast chcielibyśmy rozwinąć swoje umiejętności i z pewnością uczestniczyć w spotkaniach biznesowych, czy pisać profesjonalne maile, warto skorzystać z porady profesjonalnego nauczyciela języka angielskiego. Podczas cotygodniowych zajęć, nauczyciel może na bieżąco odpowiadać na nasze pytania i utrwalać nowe słownictwo, struktury gramatyczne oraz konwersację. Dzięki takim lekcjom będziesz zawsze czuł, że jesteś gotowy na każdą ewentualność. Szukając nauczyciela, który prowadzi zajęcia właśnie pod kątem języka angielskiego w biznesie (Business English), wspomóż się wyszukiwarką nauczycieli języka angielskiego. Zajęcia mogą być prowadzone u ciebie w domu lub z dojazdem do nauczyciela.

3. Wybierz odpowiednią dla siebie formę nauki angielskiego

             Decydując się na pomoc profesjonalistów podczas swojej przygody z szybką nauką angielskiego, warto rozważyć różne możliwości, które oferuje nam rynek lekcji językowych. Spróbujmy zastanowić się nad najważniejszymi kryteriami, które warto przeanalizować. Jakie są to kryteria?

3.1 Czym się kierować

Poniżej wypunktowane zostały kryteria, które warto wziąć pod uwagę, decydując się na naukę angielsiego:

             - dyspozycyjność

Zastanów się w jakie dni tygodnia oraz w jakich godzinach będziesz najlepiej przygotowany do wzięcia udziału w zajęciach. Pamiętaj, że powinieneś być wypoczęty oraz skupiony na lekcji. Wybierz takie godziny, kiedy nic innego nie będzie cię rozpraszało i będziesz mógł w 100% skupić się na rozmowie z nauczycielem. Jeśli twoja praca wymaga dużego wysiłku po którym jesteś bardzo zmęczony, zdecyduj się na zajęcia poranne. Jeśli możesz w spokoju przeznaczyć swój czas na zajęcia po pracy, nic nie będzie cię rozpraszać i zbytnie zmęczenie nie wpłynie na twoją efektywność, zdecyduj się na zajęcia wieczorne. Jeśli masz taką możliwość, zdecyduj się na zajęcia popołudniowe, np. w porze lunchowej. Może właśnie wtedy twoje skupienie będzie największe. Zastanów się, która pora będzie dla ciebie odpowiednia.

             - miejsce nauki

Jesteś osobą, która woli, aby lekcje językowe odbywały się w szkole językowej, czy bardziej odpowiada ci kameralna atmosfera w zaciszu swojego własnego domu? Obecnie mamy wiele możliwości jeśli chodzi o miejsce, w którym mogą odbywać się lekcje angielskiego. Możemy wziąć pod uwagę następujące formy zajęć: lekcje z dojazdem do ucznia, lekcje z dojazdem do nauczyciela, lekcje online bądź lekcje w szkole językowej. Poniżej znajdują się szczegółowe opisy każdej z form nauki.

             - doświadczenie pedagoga

Jest to bardzo ważna kwestia, która może przeważyć o wyborze przez nas nauczyciela. Jeśli chcemy, aby nasz nauczyciel był doświadczonym pedagogiem mającym za sobą lata nauczania osób o podobnym profilu językowym jak my, zdecydujmy się na podjęcie współpracy z pedagogiem mającym minimum 5-10 letnie doświadczenie w zawodzie.

             - zajęcia indywidualne

Zajęcia indywidualne są bardzo efektywnym sposobem nauki języka angielskiego. Nauczyciel prowadzący lekcje może skupić się tylko i wyłącznie na naszych potrzebach. Na bieżąco monitoruje nasze postępy oraz dobiera do nich materiał nauczania. Odpowie on na każde nasze pytanie, a my nie czujemy się skrępowani przed innymi uczniami. Każda godzina zajęć może zostać przez nas w 100% wykorzystana.

             - zajęcia grupowe

Zajęcia grupowe skierowane są do osób, które nie wyobrażają sobie nauki indywidualnej. Uwaga nauczyciela nie jest tutaj skupiona tylko i wyłącznie na nas. Nauczyciel dostosowuje materiał nauczania do całej grupy. Nie zawsze możemy mieć odwagę zadawać pytania, przez co tempo nauki może być nieco spowolnione. Podczas zajęć grupowych natomiast sprawdza się metoda pracy w grupie, czyli doskonalimy nasze umiejętności socjalne.

             - cena

Cena jest jednym z głównych kryteriów, które bierzemy pod uwagę decydując się na zajęcia językowe. Wybierając najtańszą opcję lekcji, weźmy pod uwagę to, że będzie to również miało wpływ na poziom nauczania, a tym samym tempo nauki. Czasami warto zainwestować trochę więcej, ponieważ koniec końców wydamy taką samą kwotę. Lekcje indywidualne zazwyczaj kosztują więcej, ale za to efekty widzimy o wiele szybciej niż w tańszej opcji zajęć grupowych. Oczywiście dokładnie zapoznajmy się z materiałem nauczania oraz doświadczeniem nauczyciela prowadzącego lekcje.

3.2 Samodzielna nauka angielskiego w domu

             Decydując się na tę formę nauki, musimy być osobami z bardzo mocną wewnętrzną motywacją. Dotyczy to również samodyscypliny - jedynie regularna i szybka nauka przyniesie zamierzone efekty. Zwróćmy uwagę również na materiały z których korzystamy - dostosujmy je do naszego poziomu znajomości języka. Zaletą tej formy nauki jest elastyczność - możemy dostosować godziny nauki do naszych codziennych zajęć. Dodatkowo nie rozpraszają nas inne osoby i możemy skupić się na nauce. Podstawową wadą tej formy zajęć jest brak obecności profesjonalisty, który może monitorować nasze postępy, odpowiedzieć na każde nasze pytanie oraz dostosować materiał nauczania do naszych potrzeb. Co więcej, nie mając pomocy innej osoby, ciężko jest nam samodzielnie przygotowywać materiały lekcyjne oraz być regularnie zmotywowanym. Czasami możemy również nauczyć się czegoś niepoprawnie, ponieważ nie mamy pewności, czy materiał z którego korzystamy jest godny polecenia.

3.3 Nauka z dojazdem do uczniauczeń podczas indywidualnych lekcji z nauczycielem języka angielskiego

             Główną zaletą tego rodzaju zajęć jest dostosowanie godzin zajęć do naszego planu dnia. Nie musimy tracić czasu na dojazdy, a zajęcia prowadzone są w znanym nam otoczeniu. Oczywiście pamiętajmy o tym, że nauczyciel prowadzący zajęcia jest profesjonalistą dobierającym materiał nauczyciel do naszych indywidualnych potrzeb. Mogąc polegać na nauczycielu stanowiącym dodatkowe źródło motywacji do nauki, nasze lekcje odbywają się regularnie, ponieważ nie tylko my jesteśmy odpowiedzialni za nasze postępy. Pamiętajmy jednak, że ten typ zajęć jest również bardzo łatwo odwołać z błahych przyczyn - starajmy się, aby zajęcia odbywały się minimum raz lub dwa razy w tygodniu. Motywujmy się również sami do samodzielnej powtórki materiału. Zachęcamy do przeczytania naszego artykułu, gdzie szczegółowo opisaliśmy ten typ zajęć.

3.4 Nauka z dojazdem do nauczyciela

             Decydując się na zajęcia u boku profesjonalisty, możemy być pewni, że prowadzi on zajęcia dostosowane do naszego poziomu znajomości języka i będzie przy nas w razie jakichkolwiek wątpliwości i pytań. Nasze postępy będą widoczne z lekcji na lekcję, przez co nasza motywacja do nauki będzie wzrastać. W przypadku zajęć z dojazdem do nauczyciela, pamiętajmy, że musimy przeznaczyć czas na dotarcie do nauczyciela oraz powrót do własnego domu. Nauczyciel natomiast stworzy nam odpowiednie warunki do pracy, bez żadnych ‘rozpraszaczy’.

3.5 Kurs angielskiego online

             Jest to rodzaj zajęć, który cieszy się coraz to większym zainteresowaniem, głównie ze względu na wygodę - nie musimy tracić czasu na dojazdy do nauczyciela czy szkoły językowej. Zajęcia przeprowadzane są w zaciszu naszego własnego domu, a jedyne co potrzebujemy to sprawny komputer oraz zestaw słuchawkowy z mikrofonem. Materiały wysyłane są do nas przy pomocy maila, czy programu Skype, a nauczyciel może na bieżąco odpowiedzieć na każde nasze pytanie. Minusem jest brak rozmowy ‘oko w oko’, co może trochę spowolnić tempo nauki. Polegamy tutaj bardzo na technologii, która czasami może być zawodna (brak Internetu, zepsuty sprzęt).

3.6 Szkoła językowa

             W szkole językowej możemy liczyć na zapoznanie się z innymi osobami, co może stanowić dla nas priorytet. Może to mieć miejsce w wypadku przeprowadzki do innego miasta i poszukiwania znajomych. Łączymy tutaj przyjemne z pożytecznym. Minusami nauki w szkole językowej jest konieczny dojazd do miejsca w którym prowadzone są lekcje oraz mało elastyczne godziny zajęć. Jeśli nie jesteśmy w stanie przystąpić do zajęć, zazwyczaj przepadają i samodzielnie musimy nadrabiać nieznany nam materiał. Uwaga nauczyciela skupiona jest tutaj na wielu osobach, przez co czasami możemy zginąć w gąszczu innych osób. Materiał nauczania jest dostosowany do całej grupy, a nie do nas indywidualnie - przez co tempo naszej nauki może być powolne.

4. Na co zwrócić uwagę wybierając formę lekcji?

Poniżej odnajdziesz punkty, które warto wziąć pod uwagę decydując się na rozpoczęcie lekcji angielskiego.

4.1 Jasno wytyczony cel

             Postawmy sobie cel, do którego będziemy dążyć od samego początku rozpoczęcia zajęć językowych. Będzie stanowił on bardzo ważny element motywacji do nauki. W zależności od naszych potrzeb i znajomości języka, cel może być różny. Pamiętajmy natomiast, aby nie decydować się na cel niemożliwy do zrealizowania, bądźmy realistami. Jeśli uda nam się go zrealizować, stawiajmy sobie kolejne cele, które jeśli uda nam się zrealizować, będą stanowiły duże źródło satysfakcji. Decydując się na zajęcia indywidualne z nauczycielem, podzielmy się z nim naszymi założeniami - dodatkowa pomoc w realizacji celu jest nieoceniona.

4.2 Systematyczność

             Jest to bardzo ważny czynnik, wpływający na tempo naszej nauki oraz co ważne - na naszą motywację. O wiele lepiej jest kiedy decydujemy się na krótkie zajęcia raz lub dwa razy w tygodniu, niż raz na jakiś czas, ale bardzo intensywne. Dzięki systematycznym lekcjom jesteśmy w stanie utrwalić materiał na spokojnie oraz powtarzać słownictwo na bieżąco. W wypadku mniejszej ilości zajęć, ilość materiału może stać się dla nas przytłaczająca.

4.3 Doświadczony nauczyciel

             Doświadczony nauczyciel pomoże nam w realizacji zamierzonego przez nas celu w sposób profesjonalny. Jeśli chcemy przygotować się do zdania egzaminu językowego, nie ma lepszej osoby niż nauczyciel języka angielskiego, która może wesprzeć nas w dążeniu i realizacji tego celu. Jeśli chcemy zaznajomić się z podstawami języka, doszlifować umiejętność pisania emaili, poćwiczyć konwersację czy podszkolić słownictwo wymagane w naszej pracy - nauczyciel dostosuje materiał nauczania właśnie pod tym kątem. Będziemy mogli na niego liczyć w razie jakichkolwiek wątpliwości i zadać pytanie w każdym momencie. Nauczyciel będzie na bieżąco sprawdzał nasze postępy oraz zwracał uwagę na to, aby materiał nie został zapomniany przez brak praktyki.

4.4 Wszystkie elementy nauki

             Pamiętajmy, aby wybrać taką formę nauki, dzięki której będziemy skupiać się nie tylko na nauce gramatyki, ale również na doskonaleniu innych umiejętności: mówienia, pisania, czytania oraz rozumienia ze słuchu. Bardzo ważne jest również zwracanie uwagi na akcent nauczyciela, który prowadzi nasze zajęcia. Jeśli nie brzmi on dla nas wiarygodnie, nie jesteśmy z niego zadowoleni, im szybciej zmienimy nauczyciela tym lepiej - nie chcemy przecież uczyć się języka źle. Jeśli rozpoczęliśmy naukę i widzimy, że lekcje nastawione są jedynie na doskonalenie jednej z tych umiejętności - powinniśmy się zastanowić nad zmianą formy nauki czy nauczyciela.

4.5 Cena

             Weźmy pod uwagę to, że czasami warto zdecydować się na zajęcia indywidualne, których ceny są bardzo podobne do zajęć w szkole językowej. Pamiętajmy, że wydając podobne kwoty, nasza szybka nauka angielskiego wspierana jest przez profesjonalistę, który tak planuje zajęcia, aby sprostać wszystkim naszych wymaganiom.

4.6 Odległość od miejsca zamieszkania

             W zależności od tego czy mieszkamy w małym, czy dużym mieście, odległości które będziemy musieli przebyć, aby dotrzeć na zajęcia angielskiego są dla nas znaczące planując grafik tygodniowy. Ważne, aby ten czas nie był dla nas uciążliwy oraz nie wpływał na brak motywacji przez poczucie marnowania czasu. Na szczęście nie jesteśmy zmuszeni do dojazdów decydując się na indywidualne zajęcia angielskiego z dojazdem do ucznia. Wtedy to nauczyciel przyjedzie do nas, zaopatrzony we wszystkie potrzebne materiały. My natomiast odbywamy zajęcia w zaciszu naszego domu i czas, który przeznaczamy na zajęcia jest wykorzystany w 100%. Czujemy, że nie marnujemy cennego czasu oraz naszych pieniędzy.