Angielski dla seniorów - dlaczego warto i jaką formę nauki wybrać?

Angielski dla seniorów - dlaczego warto i jaką formę nauki wybrać?
21.02.2019 |

Nauka angielskiego to wspaniała forma spędzania wolnego czasu w produktywny sposób. Na naukę nigdy nie jest za późno, więc można zdecydować się na nią będąc w każdym wieku. Bardzo często jest tak, że, aby spełnić swoje marzenia, musimy poczekać do chwili, gdy pozwoli nam na to ilość czasu do swobodnego zagospodarowania, nawet do emerytury. Wtedy też możemy na spokojnie skupić się na nauce we własnym tempie. Dlatego właśnie nauka angielskiego zdobywa coraz większą popularność jako dodatkowa aktywność wybierana przez osoby dorosłe oraz starsze.

1. Angielski dla seniorów - dlaczego warto?

1.1 Stymulacja pamięci i procesów poznawczych

1.2 Umiejętności komunikacyjne

1.3 Podróżowanie po świecie

1.4 Ułatwienie korzystania z narzędzi

1.5 Miłe spożytkowanie czasu

2. Jaką formę nauki angielskiego dla seniorów wybrać?

2.1 Uniwersytet Trzeciego Wieku

2.2 Lekcje dla starszych w szkołach językowych

2.3 Indywidualne lekcje języka angielskiego

2.4 Kurs angielskiego online (Skype)

3. Lekcje angielskiego dla seniorów - jak powinny wyglądać?

3.1 Dostosowanie poziomu nauki do dotychczasowego doświadczenia

3.2 Tempo nauki dostosowane do umiejętności kursanta

3.3 Dostosowanie materiałów do grupy wiekowej kursantów

3.4 Przyjazna atmosfera zajęć

3.5 Interesujący materiał

3.6 Poszerzenie horyzontów kulturowych

4. Utrwalanie języka angielskiego dla seniorów

4.1 Fiszki

4.2 Przyklejanie karteczek do przedmiotów codziennego użytku

4.3 Materiały do nauki języka angielskiego dla seniorów

4.4 Słuchanie języka angielskiego

4.5 Systematyczność uczęszczania na lekcje

5. Język angielski a inne aktywności

 

1. Angielski dla seniorów - dlaczego warto?

             Obecnie na rynku polskim można znaleźć dużo ofert zajęć językowych dla seniorów. Kursy języka angielskiego oferują nie tylko szkoły językowe i prywatni nauczyciele, ale również dobrze nam znane Uniwersytety Trzeciego Wieku. Dlaczego warto rozważyć rozpoczęcie lub kontynuację nauki, gdy jesteśmy starsi?

1.1 Stymulacja pamięci i procesów poznawczych

           Zdecydowanie się na naukę jakiejkolwiek nowej umiejętności, aktywności fizycznej czy języka obcego to wspaniały sposób na stymulację naszej pamięci krótko- i długotrwałej. Bardzo często seniorzy skupiają się na umiejętnościach, które już znają, zapominając o tym, że nauka czegoś nowego to wspaniałe ćwiczenie dla naszego mózgu. Nauka nowych słówek, konstrukcji językowych, a co za tym idzie nowe pozytywne wyzwania to dla nas doskonały trening, który wpływa nie tylko na naszą wiedzę, poprawia samopoczucie, ale też daje poczucie satysfakcji z własnych osiągnięć.

1.2 Umiejętności komunikacyjne

           W dzisiejszych czasach język angielski otacza nas z każdej strony - od muzyki słuchanej w radiu po wystawę w sklepie odzieżowym. Bardzo często zdarza się również tak, że nasze dzieci, wnuczki czy inni członkowie naszej rodziny odwiedzają nas z osobami z którymi komunikują się w języku angielskim. Jeśli nie chcemy czuć się w jakiś sposób naturalnie wyizolowani, warto zapoznać się z podstawami języka angielskiego. Pomoże nam to również w decyzjach dotyczących rodzinnych wyjazdów zagranicznych. Język angielski na pewno pomoże nam w komunikacji, a brak jego znajomości może powstrzymywać nas przed poznawaniem świata.

1.3 Podróżowanie po świeciekorzystanie ze znajomości języka angielskiego w podróży

           Często spotykamy się z sytuacjami, kiedy osoby starsze rezygnują z wyjazdów zagranicznych ze względu na barierę językową. Warto jednak nie zabierać sobie takiej szansy i rozważyć naukę języka angielskiego. Kursy językowe dla osób starszych i seniorów skonstruowane są tak, aby wesprzeć ich w komunikacji w zwykłych sytuacjach życiowych. Uczniowie ćwiczą komunikację na lotnisku, w restauracji, hotelu czy sklepie. Nauczyciele angielskiego starają się podnieść pewność językową swoich kursantów w sytuacjach dla nich najbardziej prawdopodobnych. Dlatego też udział w lekcjach angielskiego kiedy jesteśmy starsi, może otworzyć nam drzwi na strefę naszego życia, do której jeszcze nie mieliśmy dostępu. Może okazać się, że podróże staną się naszą wielką pasją.

1.4 Ułatwienie korzystania z narzędzi

           Mnóstwo narzędzi, z których korzystamy posiada oprogramowanie w języku angielskim. Tyczy się to również urządzeń, których przyciski opisane są w tym języku obcym. Znając język angielski, nie czujemy się ograniczeni w kontekście użytkowania nowych technologii czy korzystania z aplikacji. Znajomość podstaw języka angielskiego może w dużym stopniu ułatwić nam codzienne korzystanie ze zdobyczy technologii.

1.5 Miłe spożytkowanie czasu

           Podejmowanie nowych wyzwań stanowi wspaniały sposób na ciekawe spędzenie czasu. Decyzja o zapisaniu się na zajęcia języka angielskiego może okazać się bardzo dobra nie tylko pod kątem edukacyjnym. Przełamując własne bariery, możemy poczuć niesamowitą dumę z siebie co zachęci nas do innego działania. Dodatkową kwestią jest aspekt społeczny - podczas zajęć językowych możemy poznać nowych ludzi, którzy mogą okazać się naszymi znajomymi na wiele lat.

2. Jaką formę nauki angielskiego dla seniorów wybrać?

           Obecnie na rynku istnieje bardzo duża różnorodność zajęć językowych dla seniorów. To jaki typ zajęć wybierzemy, zależy od naszych osobistych upodobań oraz predyspozycji językowych. Jakie formy nauki warto wziąć pod uwagę?

2.1 Uniwersytet Trzeciego Wieku

           Zajęcia dydaktyczne oferowane na Uniwersytetach Trzeciego Wieku w całej Polsce, cieszą się bardzo dużą popularnością wśród osób w podeszłym wieku. Dzięki nim emeryci czy renciści (w wieku 50+) mogą cieszyć się aktywnym trybem życia przepełnionym spotkaniami poza domem czy nawet podróżami. Koszt takich zajęć jest minimalny - najczęściej uczestnicy płacą wpisowe ok. 50 zł za cały semestr. Jeśli istnieje konieczność płacenia miesięcznego czesnego, wynosi ono symbolicznie kilka złotych. Czasami obowiązują dopłaty w trakcie wycieczek, które również zamykają się w małych kwotach.

           Pośród różnorodnej gamy zajęć dydaktycznych (koła zainteresowań, zajęcia ruchowe, kluby tematyczne, warsztaty artystyczne, wyjazdy, kursy i szkolenia) możemy odnaleźć zajęcia językowe. Są to zajęcia na przykład z języka angielskiego, które są zajęciami prowadzonymi w grupach. To niestety może być ich największa niedogodność, bowiem w zróżnicowanej wiekowo grupie nie wszyscy kursanci będą w stanie uczyć się w jednym, odpowiadającym wszystkim tempie, które dla nas może okazać się niewystarczające. Jeśli chodzi o koszt takich zajęć, może on równać się zeru lub być bardzo znikomy (w zależności od placówki dydaktycznej).

2.2 Lekcje dla starszych w szkołach językowych

           Coraz częściej szkoły językowe posiadają w swojej ofercie grupowe lekcje języka angielskiego dla seniorów. Są to zajęcia w których tempo nauczania dostosowane jest do poziomu znajomości języka przez uczestników. Dodatkowo są to zajęcia, które w dużej mierze skupiają się na nauce umiejętności komunikacji w języku angielskim w sytuacjach życia codziennego tj. zakupy, komunikacja na lotnisku, sformułowania przydatne w podróży, podstawowe konstrukcje gramatyczne, itp. Podczas zajęć grupowych zakres nauki i szybkość omawiania kolejnych zagadnień dostosowane są do całej grupy.

2.3 Indywidualne lekcje języka angielskiegoindywidualna lekcja angielskiego dla seniorów

           Podczas indywidualnych lekcji, tempo nauki oraz materiał nauczania dostosowane są do naszych indywidualnych umiejętności oraz potrzeb. Nauczyciel, który prowadzi zajęcia w sposób profesjonalny, skupia swój czas na rozwoju i postępach jednego kursanta przez co nasze postępy są monitorowane na bieżąco. Dodatkowo materiał nauczania może być dostosowany do naszej aktualnej sytuacji, czyli w przypadku kiedy wybieramy się w zagraniczną podróż, pedagog skupi się na sformułowaniach, które pomogą nam w komunikacji. Zakres nauki może być więc na bieżąco dostosowywany do naszego zapotrzebowania.

           Decydując się na zajęcia indywidualne, możemy być pewni, że postępy pojawią się bardzo szybko, co też zmotywuje nas do dalszej nauki. Lekcje tego typu mogą odbywać się u nas w domu, wtedy też nie marnujemy czasu na dojazdy oraz czujemy się swobodnie. Możemy również zdecydować się na zajęcia z dojazdem do nauczyciela, co urozmaici nam czas i pozwoli na naukę w miejscu w którym będziemy wiedzieli, że 100% uwagi skupiamy jedynie na nauce.

2.4 Kurs angielskiego online (Skype)

           Jest to idealny sposób nauki dla osób zaznajomionych są z obsługą komputera. Na ten typ nauki mogą również zdecydować się osoby przebywające za granicą, które chcą wzbogacić swoje umiejętności językowe z nauczycielem, który również mówi w naszym języku. Ta forma zajęć jest bardzo wygodna, bowiem nie musimy tracić czasu na dojazdy, a zajęcia odbywają się w zaciszu naszego własnego domu. Obecnie możemy skorzystać z takich platform jak Angielski Prywatnie, aby w szybki sposób odnaleźć nauczyciela, który sprosta naszym wymaganiom i będzie miał dostępne terminy wtedy, kiedy będziemy mogli przeznaczyć czas na naukę.

3. Lekcje angielskiego dla seniorów - jak powinny wyglądać?

           Lekcje angielskiego dla seniorów powinny być indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb. Sposób prowadzenia zajęć powinien zachęcać nas do nauki, dbać o nasze dobre samopoczucie. Jakie wspólne cechy powinny zawierać zajęcia językowe dla seniorów?

3.1 Dostosowanie poziomu nauki do dotychczasowego doświadczenia

           Decydując się na zajęcia językowe, powinniśmy wybrać taki poziom kursu, w którym zostanie wzięte pod uwagę nasze dotychczasowe doświadczenie z tym językiem. Jeśli nigdy nie uczyliśmy się angielskiego, wybierzmy zajęcia dla początkujących. Jeśli wcześniej uczęszczaliśmy na jakieś zajęcia, jednak za względu na czasowy brak styczności z językiem mówionym zapomnieliśmy materiał, poinformujmy o tym nauczyciela.

3.2 Tempo nauki dostosowane do umiejętności kursanta

           Na pewno najłatwiej jest dopasować tempo nauki w przypadku zajęć indywidualnych. Wtedy też nauczyciel skupia się jedynie na naszych umiejętnościach przyswajania i zapamiętywania wiedzy. W przypadku zajęć grupowych, tempo nauki dostosowane jest do całej grupy, czasami przez to mocno uśrednione.

3.3 Dostosowanie materiałów do grupy wiekowej kursantów

           Prowadzący zajęcia powinien korzystać z materiałów stworzonych z myślą o osobach dorosłych, starszych. Jeśli są to zajęcia dla początkujących, bazowanie na książkach i ćwiczeniach przeznaczonych dla dzieci czy nastolatków rozpoczynających przygodę z nauką mogą okazać się zbyt infantylne i nieinteresujące. Nauczyciel powinien wykazywać się kreatywnością, dostosowując materiał do zainteresowań uczniów oraz ich realnych potrzeb.

3.4 Przyjazna atmosfera zajęć

           Osoby starsze zapisując się na zajęcia językowe, chcą miło spędzić czas w produktywny sposób. Zajęcia powinny być dla nich czystą przyjemnością, nie wprawiać ich w stres czy zakłopotanie. Seniorzy zazwyczaj nie mają wyznaczonych limitów czasowych na naukę języka, dlatego też zajęcia powinny skupiać się na częstych powtórkach i ćwiczeniach, a nie szybkim przerabianiu materiału, który nie zostanie odpowiednio utrwalony.

3.5 Interesujący materiał

           Seniorzy decydujący się na zajęcia dodatkowe chcą, aby były one interesujące, zachęcały do nauki, uczestnictwa w lekcjach. Materiał oraz formy nauczania nie mogą być monotonne i mało ciekawe. Im bardziej zróżnicowane tematy, im bliższe codziennemu życiu kursantów, tym lepiej.

3.6 Poszerzenie horyzontów kulturowych

           Polscy seniorzy podróżują rzadziej niż ci z krajów wysokorozwiniętych. Dlatego właśnie zajęcia językowe, mogą nie tylko wyeliminować barierę językową, ale również poszerzyć ich wiedzę na temat kultury i tradycji w innych krajach. Może być to ciekawe doświadczenie, ale również ogromna inspiracja i motywacja do tego, by poszerzyć horyzonty kulturowe przez podróże.

4. Utrwalanie języka angielskiego dla seniorów

4.1 Fiszki

           Fiszki stanowią wspaniały sposób na utrwalenie słownictwa. Są to małe karteczki, na których z jednej strony znajdziemy słówko po polsku, a po drugiej stronie słówko po angielsku (tutaj również warto napisać zdanie po angielsku z użyciem właśnie tego słówka). Dzięki małym rozmiarom możemy je zawsze mieć przy sobie i powtarzać słownictwo w wolnej chwili. Fiszki możemy stworzyć sami lub kupić gotowe zestawy w księgarni.

4.2 Przyklejanie karteczek do przedmiotów codziennego użytku

           Jest to bardzo często stosowany i ciekawy sposób na utrwalanie słownictwa związanego z przedmiotami codziennego użytku. Wystarczy napisać na karteczce samoprzylepnej nazwę danego przedmiotu i umieścić ją właśnie na tym przedmiocie. Za każdym razem kiedy będziemy przechodzić obok karteczki, przeczytajmy ją, postarajmy zapamiętać i powtórzyć na głos. Jeśli jest nam trudniej zapamiętać jakikolwiek materiał, napiszmy go dużymi literami na dużej kartce papieru i przyklejamy na ścianę pokoju w którym najczęściej przebywamy. W ten sposób często zerkamy na problematyczne słowo, przez co powtarzamy je bardzo często bez konieczności otwierania książki czy notatek.

4.3 Materiały do nauki języka angielskiego dla seniorów

           Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór książek i materiałów do nauki angielskiego dla seniorów. Książki skonstruowane są w bardzo przystępny sposób, np. czcionka jest większa.

           Tematyka ćwiczeń, tekstów oraz materiałów audio dostosowana jest odpowiednio do tej grupy wiekowej. Materiał skierowany jest na naukę słownictwa oraz konstrukcji gramatycznych najbardziej przydatnych  w codziennym życiu starszych osób. Dzięki temu uczniowie nie muszą ćwiczyć umiejętności, które konieczne są np. do zdania egzaminu językowego. Skupiają się na nauce języka użytecznego w sytuacjach, które znają, których mogą doświadczyć. Ucząc się języka przy okazji poszerzają wiedzę o świecie oraz tematach, które mogą wydać się dla nich bardzo ciekawe. Przez to zajęcia nie wydają się monotonne i nudne.

4.4 Słuchanie języka angielskiegosenior słucha języka angielskiego

           Słuchanie piosenek, oglądanie filmów czy seriali w języku angielskim jest bardzo wskazane. Tak zwane “osłuchanie” się z językiem w znacznym stopniu ułatwi nam naukę oraz poprawi naszą wymowę. Słuchając piosenki, wyłapujemy słowa które znamy, a oglądając filmy, sprawdzamy, jak dużo z nich rozumiemy. Z czasem będziemy rozumieć coraz więcej, co sprawia nam mnóstwo satysfakcji. Co za tym idzie, wzbudza w nas to motywację oraz chęć i zapał do dalszej nauki.

4.5 Systematyczność uczęszczania na lekcje

           W nauce jakiegokolwiek materiału systematyczność jest kluczem do sukcesu. Starajmy się nie odwoływać zaplanowanych zajęć, ustalajmy je w terminie, na pewno mamy czas wolny i możemy przeznaczyć go na zajęcia językowe. W tym przypadku wygodne są zajęcia indywidualne, ponieważ godziny zajęć dostosowujemy do naszego indywidualnego grafiku. Po zajęciach starajmy się regularnie powtarzać przerabiany materiał i utrwalać słownictwo.

5. Język angielski a inne aktywności

           Nauka angielskiego może być kontynuowana również poza salą lekcyjną. Wspomnieliśmy o słuchaniu piosenek czy oglądaniu filmów, seriali w języku angielskim. Jeśli szukamy materiałów, z których moglibyśmy skorzystać osobiście, poza zajęciami z nauczycielem - wybierzmy się do księgarni językowej i kupmy pozycję, która została napisana prostym, zrozumiałym językiem. Obsługa księgarni na pewno pomoże nam w doborze odpowiedniej książki. Możemy również zdecydować się na zakup płyt CD, dzięki którym możemy powtarzać słownictwo czy nawet całe sformułowania.

           Pamiętajmy również, że wspaniałym rozwiązaniem jest również słuchanie e-booków w języku angielskim. Wybierzmy takie, które będą odpowiednie dla naszego poziomu znajomości języka angielskiego. Jeśli nie rozumiemy danego słowa, postarajmy się odnaleźć je w słowniku i zanotować np. na fiszce.

           Uczenie się języka angielskiego z wnukami to sposób na naukę przez zabawę. Jeśli nasze wnuczki uczą się obecnie w przedszkolu lub szkole danego materiału, pomóżmy im w powtarzaniu słownictwa. Postarajmy się w kreatywny sposób spędzić z nimi czas wykonując np. rysunki, powtarzając kolory po angielsku, nazywając rysowane obiekty. Słuchajmy piosenek w języku angielskim, czy oglądajmy bajki z naszymi pociechami właśnie w tym języku.