Angielski dla początkujących – wszystko, co musisz wiedzieć.

Angielski dla początkujących – wszystko, co musisz wiedzieć.
14.11.2018 |

Znajomość angielskiego to umiejętność, która znacznie poprawia jakość naszego życia - zarówno zawodowego, jak i prywatnego. Decyduje się na nią coraz więcej osób, bez względu na wiek czy wykonywany zawód. Co powinniśmy wiedzieć, będąc początkującymi uczniami i jakich błędów powinniśmy unikać? Jak uczyć się angielskiego, jeśli jesteśmy początkujący oraz jakich błędów nie popełnić?

 

1. Nauka angielskiego - dlaczego warto?

1.1. Umiejętności komunikacyjne

1.2. Język biznesu

1.3. Poszerzanie kulturowych horyzontów

1.4. Udoskonalenie umiejętności uczenia się

1.5. Ćwiczenie pamięci

1.6. Zjawiska popkulturowe a angielski

2. Angielski dla początkujących krok po kroku

2.1. Decyzja i cel

2.2. Wybór odpowiedniej formy zajęć

2.3. Materiały do nauki angielskiego od podstaw

2.4. Systematyczne uczestniczenie w zajęciach

2.5. Inicjatywa

2.6. Wytrwałość

2.7. Przełamywanie barier

3. Nauka od podstaw dla dorosłych

3.1. Najlepsze formy nauki

3.2. Dlaczego decydujemy się na naukę?

3.3. Świadome podejście do lekcji

3.4. Czym kierować się przy wyborze nauczyciela

4. Angielski dla początkujących - dzieci

4.1. Najlepsze formy nauki

4.2. Chłonny umysł dziecka

4.3. Nauka angielskiego z nauczycielem w domu

4.4. Poszerzenie materiału przerabianego w szkole

4.5. Odpowiednie metody

5. Angielski dla seniorów

5.1. Senior i angielski

5.2. Najlepsze formy

6. Jakich błędów nie popełniać ucząc się angielskiego od podstaw?

6.1. Nie opuszczaj zajęć

6.2. Nie zniechęcaj się

6.3. Nie stawiaj sobie zbyt wygórowanego celu

6.4. Nie bój się pytać

6.5. Nie unikaj języka

6.6. Nie ucz się po ciężkim dniu

 

1. Nauka angielskiego - dlaczego warto?

             Coraz więcej Polaków decyduje się na naukę języka angielskiego. Wyraźnie widać to w corocznym badaniu określającym poziom znajomości języka angielskiego w poszczególnych krajach na całym świecie. Jak wynika z rankingu EF EPI 2017 (EF English Proficiency Index), Polska znajduje się na 11 miejscu wśród 88 badanych krajów i regionów na całym świecie. W roku 2018 znaleźliśmy się na 13 pozycji, natomiast wśród 32 krajów europejski na 11 pozycji. Wyniki te są bardzo zachęcające. Angielski jest językiem międzynarodowym, którym posługuje się około 1,5 miliarda ludzi. To tylko udowadnia, że naprawdę warto rozważyć jego naukę, ponadto jest on najczęściej wybieranym językiem obcym, którego uczą się ludzie na naszym globie.

             Warto wspomnieć, że nauka języka obcego to nie tylko oczywiste efekty lingwistyczne, ale również rozwój innych sfer: pamięci, koncentracji, organizacji czasu. Dzięki temu możemy bez kompleksów poszerzać swoje horyzonty i eksplorować ciekawe miejsca w różnych rejonach świata. Przyjrzyjmy się więc podstawowym zaletom nauki języka angielskiego.

1.1 Umiejętności komunikacyjne

             Język angielski to współczesna lingua franca, czyli środek komunikacji między osobami różnojęzycznymi na całym świecie. Popularność tego języka sięga czasów kolonialnej przeszłości Imperium Brytyjskiego oraz potęgi ekonomiczno-militarnej Stanów Zjednoczonych. Posługując się tym uniwersalnym językiem, jesteśmy w stanie porozumieć się niemalże w każdym zakątku świata. Mowa tutaj o sytuacjach, kiedy używamy go podczas wakacji, w codziennej pracy w środowisku międzynarodowym. Wpływa to pozytywnie na nasz życie społeczne i zawodowe.

1.2 Język biznesu

             Znajomość języka angielskiego wyróżnia nas wśród innych kandydatów w momencie ubiegania się o pracę. Wpływa ona również na wysokość naszych zarobków oraz możliwość przyszłego awansu. W oczach pracodawcy jesteśmy wartościowym pracownikiem, nie mającym problemów w posługiwaniu się zagranicznym oprogramowaniem oraz z kontaktowaniem się z pracownikami z innych krajów. Jesteśmy również pracownikiem, który bez problemu może brać udział w zagranicznych podróżach służbowych oraz bez problemu odnajdzie się w międzynarodowym środowisku.

1.3 Poszerzanie kulturowych horyzontów

mapa z rzeczami podróżnika. znajomość angielskiego pomaga w zwiedzaniu świata

             Znane jest nam powiedzenie, że podróże kształcą. Znajomość języka angielskiego pomaga nam w eksplorowaniu świata oraz poszerzaniu naszych horyzontów. Nie czujemy żadnych zahamowań, decydując się na podróż zagraniczną, czy to do kraju anglojęzycznego czy do takiego, gdzie językiem urzędowym jest nieznany nam język obcy.

             Podróżując do innych krajów zdobywamy nowe doświadczenia, poznajemy odmienne kultury i sposób życia, poglądy, sposób postrzegania codzienności innych obywateli globu, co wzbogaca nas jako ludzi. Nie obawiamy się zwiedzania nawet najbardziej odległych zakątków świata i poznawania innych kultur, mając świadomość, że istnieje ogromne prawdopodobieństwo tego, że sprawnie będziemy mogli się porozumieć w języku angielskim.

             Swoje kulturowe horyzonty poszerzamy również czytając książki czy oglądając filmy w języku angielskim. Nie napotykamy problemów w momencie poszukiwania informacji dotyczących innych krajów, czy po prostu korzystając ze stron internetowych na całym świecie, które zazwyczaj tłumaczone są na język angielski.

1.4 Udoskonalenie umiejętności uczenia się

             Decydując się na naukę angielskiego, ćwiczymy nasze umiejętności składające się na sprawne posługiwanie się językiem w ogóle: mówienia, pisania, czytania oraz słuchania ze zrozumieniem. Ponadto uczymy się cierpliwości, ćwiczymy pamięć, przyswajamy metodykę obcego języka, co ma pozytywny wpływ na inne aspekty naszego życia.

             Z pewnością mając już choć częściowo opanowany język angielski, dużo łatwiej będzie nam zdecydować się na naukę kolejnego języka obcego. Dlaczego? Będziemy mieć świadomość, jaki system nauki oraz jakie metody są dla nas najbardziej efektywne. Zrozumiemy też, że przyswajanie innego języka może okazać się prostsze niż myśleliśmy i w dodatku bardzo przyjemne.

1.5 Ćwiczenie pamięci

             Nauka języka angielskiego wymaga od nas zapamiętywania dużej ilości słówek, informacji oraz zasad gramatycznych. Dzięki temu ćwiczymy naszą pamięć, zarówno krótko- jak i długotrwałą. Wpływa to pozytywnie nie tylko na sferę dotyczącą nauki, ale również pracy, życia codziennego, pozwalając nam zachować sprawny umysł, dzięki nieustannemu stymulowaniu go.

1.6 Zjawiska popkulturowe a angielski

             W dzisiejszych czasach większość informacji czerpiemy z zasobów internetu. Nie wszystkie strony tłumaczone są na nasz język ojczysty, natomiast większość stron posiada wersję w języku angielskim. Dzięki znajomości angielskiego posiadamy nieograniczony dostęp do informacji.

             Różnorodne filmy oraz seriale, posiadają napisy w języku angielskim, dzięki czemu nie musimy rezygnować z rozrywki ze względu na brak tłumaczenia na nasz język ojczysty. Mamy dostęp do filmów, seriali oraz muzyki z całego świata. Z dużo większą przyjemnością słuchamy zagranicznych utworów, mając świadomość tego, o czym właściwie śpiewa lub rapuje nasz ulubiony artysta.

2. Angielski dla początkujących krok po kroku

             Jak rozpocząć naukę angielskiego, jeśli nigdy wcześniej nie mieliśmy z nim styczności? Jakie kroki należy wziąć pod uwagę, jakie formy nauczania możemy rozważyć oraz z jakich materiałów korzystać?

2.1 Decyzja i cel

             Pierwszym i najważniejszym krokiem jaki musimy zrobić, jest podjęcie samej decyzji o rozpoczęciu nauki języka angielskiego. Następnym jest wyznaczenie sobie celu. Rozpoczynając naukę angielskiego od zera, mierzmy siły na zamiary i stawiajmy sobie drobne cele. Mogą to być przykładowo: nauka podstawowych sformułowań związanych z poznawaniem nowych osób, opanowanie słownictwa związanego z podróżowaniem, nauczenie się podstawowych czasów czy umiejętność napisania maila. Nieważne, jaki cel sobie wyznaczymy - określając go weźmy pod uwagę nasz wiek, czas jaki możemy przeznaczyć na naukę oraz ogólne umiejętności językowe. Stawiając sobie realne cele, będziemy odczuwać większą przyjemność z nauki języka obcego.

2.2 Wybór odpowiedniej formy zajęć

             Obecnie możemy wybierać pomiędzy wieloma formami nauki języka angielskiego. Decydując się na formę nauki dla siebie czy swojego dziecka, warto wziąć pod uwagę poniższe aspekty, przemyśleć je i… dokonać wyboru!

  • nauka w szkole językowej

             Ta forma nauki wiąże się z koniecznością dojazdów do miejsca w którym odbywają się zajęcia w terminie z góry nam wyznaczonym. Uczestniczymy w zajęciach grupowych, co może nam odpowiadać bądź nas peszyć, a nawet stresować. Nauczyciel prowadzący zajęcia, skupia swoją uwagę na całej grupie, przez co nie zawsze możemy otrzymać odpowiedzi na wszystkie nasze wątpliwości czy pytania. Materiał nauczania nie jest dostosowany do naszych indywidualnych umiejętności i potrzeb, a lekcje prowadzone są według z góry ustalonego programu.

  • samodzielna nauka angielskiego

             Ta forma nauki wymaga od nas ogromnej samodyscypliny, ponieważ pełnimy funkcję nie tylko ucznia, ale również nauczyciela. W przypadku nauki od zera metoda ta może być bardzo ryzykowna. Istnieje ogromne prawdopodobieństwo tego, że napotkamy takie przeszkody jak: problemy z odpowiednim wyborem materiałów do nauki, trudności z właściwą wymową słówek i zdań, popełnianie dużej ilości błędów przez brak osoby, która mogłaby je weryfikować i poprawiać. Nie zawsze będziemy potrafili znaleźć odpowiedź na nurtujące nas pytania, a w odmętach internetu możemy odnaleźć błędną, co negatywnie wpłynie na cały proces nauki. Przyswajanie wiedzy w ten sposób może okazać się bardzo monotonne, mało efektywne i naszpikowane powtarzanymi błędami.

  • indywidualna nauka z nauczycielem

             Jest to doskonała forma nauki angielskiego dla osób początkujących. Warto wziąć ją pod uwagę, decydując się na lekcje angielskiego dla siebie czy dla swojego dziecka. Uwaga nauczyciela w stu procentach skupiona jest na nas, a materiał nauczania dostosowany jest do naszych indywidualnych potrzeb, celów i umiejętności. Jest on również modyfikowany w zależności od naszych postępów. Jako uczący się od zera z nauczycielem szybko zauważymy postępy, ponieważ bez skrępowania możemy zadawać pytania, jesteśmy prowadzeni profesjonalnie. Nauczyciel dobierze najbardziej odpowiednią dla nas metodę, na bieżąco korygując nasze błędy. Ponadto termin lekcji dostosowujemy do naszego indywidualnego kalendarza, a w razie konieczności możemy również lekcję przełożyć po konsultacji z nauczycielem.

             Jest to alternatywna forma nauki języka. Warto się na nią zdecydować w momencie kiedy nasz grafik jest ruchomy oraz często się przemieszczamy, na przykład ze względu na podróże służbowe. Uwaga nauczyciela będzie skupiona jedynie na nas, jak również materiał nauczania dostosowany będzie do naszych indywidualnych potrzeb. Jest to idealna forma nauki dla osób, którzy proces uczenia od zera mają już za sobą. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z językiem obcym, warto rozważyć indywidualną naukę z nauczycielem.

2.3 Materiały do nauki angielskiego od podstaw

             Obecnie na rynku dostępna jest masa pozycji przeznaczonych do nauki angielskiego od zera. Przed zdecydowaniem się na określoną książkę, warto zasięgnąć opinii innych osób uczących się języka lub nauczycieli mających doświadczenie w doborze materiałów nauczania. Oprócz książek znajdziemy też kursy DVD, filmiki na platformach internetowych oraz mnóstwo innych form.

             Jeśli zdecydowaliśmy się na indywidualną naukę z nauczycielem, to on zaproponuje nam najlepsze, najciekawsze materiały, dzięki którym od początku, krok po kroku będziemy poznawać język angielski. Co więcej, będziemy mieć wpływ na ten wybór, a pedagog weźmie pod uwagę nasz wiek, potrzeby, ogólne umiejętności przyswajania wiedzy.

2.4 Systematyczne uczestniczenie w zajęciach

             Systematyczność w przypadku nauki angielskiego od zera jest bardzo ważna. Przyswajanie wiedzy od podstaw może początkowo wydawać się bardzo trudne, wymagające od nas ogromnego skupienia, dlatego tak istotne jest uczestniczenie w zajęciach regularnie. Będzie to mieć bardzo pozytywny wpływ na efektywność oraz tempo nauki. Termin odbywania lekcji tak dostosujmy do naszego kalendarza, by możliwie jak najbardziej zmniejszyć ryzyko braku możliwości uczestniczenia w lekcjach oraz byśmy mogli być jak najbardziej wypoczęci (niekoniecznie późnym wieczorem- po pracy, siłowni i spacerze z psem). Jeśli zdecydujemy się na zajęcia raz, dwa czy trzy razy w tygodniu - starajmy się przekładać je lub odwoływać tylko w wyjątkowych sytuacjach.

2.5 Inicjatywa

             Decydując się na naukę angielskiego od podstaw, nie bójmy się wychodzić poza przerabiany na zajęciach materiał. Oglądajmy filmy w języku angielskim, jeśli jest to konieczne - z polskimi napisami. Słuchajmy muzyki w języku angielskim, co pomoże nam w osłuchaniu się języka oraz w doskonaleniu akcentu. Uczmy się słówek, odrabiajmy zadane ćwiczenia oraz informujmy nauczyciela o wszystkich naszych wątpliwościach. Jeśli w danym momencie mamy bardziej sprecyzowane potrzeby, np. ze względu na zbliżający się wyjazd, informujmy o tym nauczyciela z wyprzedzeniem. Jeśli czujemy, że przyswajanie wiedzy idzie nam szybciej, niż się tego spodziewaliśmy, a zadania robimy w pięć minut, nie zatrzymujmy się, a poprośmy o trudniejsze i bardziej wymagające.

2.6 Wytrwałość

             Nauka jakiejkolwiek nowej dla nas umiejętności jest dużym wyzwaniem. Ważne, aby na żadnym etapie nie zrażać się mnogością nowych informacji, nie wątpić w to, że wytrwamy w postanowieniu nauczenia się jej. Gdy po raz pierwszy wsiadamy do samochodu podczas kursu nauki jazdy, wszystko wydaje się być dla nas przytłaczając i skomplikowane, a jednak po jakimś czasie nie zastanawiamy się, co robić, tylko sprawnie poruszamy się autem po mieście.

             Warto pamiętać o celu, który wyznaczyliśmy sobie na początku zajęć. Możemy również poszukać rzeczy, które będą nas motywować i pomogą się jeszcze bardziej zaangażować – może zechcemy się nagradzać za osiąganie mniejszych celów? Przypomnijmy sobie też o tym, o było naszą motywacją do rozpoczęcia nauki języka obcego i wytrwajmy przy swoim postanowieniu.

2.7 Przełamywanie barier

             Możliwe, że na początku będziemy czuć opór w sytuacjach, kiedy będziemy musieli  porozumiewać się po angielsku czy używać odpowiedniego akcentu. Możemy czuć, że jest to dla nas nienaturalne i wymaga zbyt wiele wysiłku. Nie jesteśmy osamotnieni – problem bariery językowej występuje u wielu początkujących, a nawet wielu zaawansowanych uczniów. Pamiętajmy jednak, że dopiero po przekroczeniu tych barier oraz przełamaniu własnych słabości, osiągniemy wyznaczony cel. Nauka języka będzie dla nas później o wiele łatwiejsza.

3. Nauka od podstaw dla dorosłych

             Jako osoby dorosłe, świadome, jesteśmy w stanie z łatwością wyznaczyć cel nauki oraz czas w jakim chcemy nasze cele osiągnąć. Jest jednak wiele innych aspektów, które należy wziąć pod uwagę. Jakich?

3.1 Najlepsze formy nauki

             Jeśli rozpoczynamy naukę angielskiego od zera, warto skorzystać z pomocy doświadczonego pedagoga. Decydując się na zajęcia u nas w domu, nie tracimy czasu na dojazdy. Często zaraz po odbytej lekcji możemy wrócić do naszych obowiązków. Uczymy się w znanym przez nas środowisku, przez co czujemy się komfortowo, co niweluje niepotrzebny stres. Uwaga nauczyciela skupiona jest tylko na nas i nie czujemy skrępowania obecnością innych uczniów.

             W przypadku nauki z dojazdem do nauczyciela, wybierzmy miejsce, które jest blisko naszego miejsca zamieszkania czy pracy. Przy tej formie nadal uczymy się w kameralnej atmosferze, a otoczenie naszego domu nie przypomina nam na każdym kroku o czekających nas obowiązkach. To dobre rozwiązanie, jeśli nie mieszkamy sami, a obecność innych domowników mogłaby negatywnie wpłynąć na atmosferę sprzyjającą skupieniu. Uwaga nauczyciela wciąż skupiona jest tylko na nas, a materiał nauczania dostosowany jest do naszych indywidualnych potrzeb i umiejętności.

3.2 Dlaczego decydujemy się na naukę?

             Bądźmy świadomi naszej motywacji. Nauka języka obcego rozwija mnóstwo naszych  umiejętności i jest niesamowitym kapitałem na przyszłość. Często decydując się na nią, chcemy poprawić standard naszego życia oraz zrobić coś bardzo wartościowego dla siebie samych. Mogą kierować nami różne inne motywacje: chęć podróżowania, zdobycia lepszej pracy, poznania innych osób, poprawienia samooceny.

3.3 Świadome podejście do lekcji

             Będąc osobami dorosłymi jesteśmy w stanie docenić czas, który poświęcamy na naukę języka. Korzystamy z niego w pełni oraz staramy się jak najwięcej wynieść z każdej odbytej lekcji. Jesteśmy również bardziej świadomi naszych potrzeb, które odważniej komunikujemy i które analizujemy pod kątem wyznaczonego przez nas celu. Nie trzeba nas dodatkowo motywować do uczestnictwa w zajęciach, wiemy, jak ważne dla nas jest to, na co się zdecydowaliśmy.

3.4 Czym kierować się przy wyborze nauczyciela?

             W dzisiejszych czasach odnalezienie odpowiedniego dla nas nauczyciela jest coraz łatwiejsze dzięki dostępowi do takich platform internetowych jak angielskiprywatnie.pl. Korzystając z szczegółowych filtrów wyszukiwania, odnajdziemy nauczyciela, który udziela lekcji dla naszej grupy wiekowej, w naszym mieście czy dzielnicy oraz posiada wolne terminy dostosowane do naszego indywidualnego grafiku. Co więcej na indywidualnym profilu nauczyciela odnajdziemy takie informacje jak: wykształcenie, zdobyte certyfikaty, szczegóły dotyczące doświadczenia, egzaminy do których przygotuje nas nauczyciel czy poziomy znajomości języka, które osiągniemy decydując się na zajęcia z danym pedagogiem.

4. Angielski dla początkujących - dzieci

nauczycielka angielskiego i siedząca obok uczennica trzymają litery alfabetu i są uśmiechnięte

             Myśląc o nauce języka angielskiego dla naszego dziecka, należy pamiętać o tym, że musimy wziąć pod uwagę kilka istotnych punktów. Jakich?

4.1 Najlepsze formy nauki

             Wybierając formę nauki dla naszego dziecka, weźmy pod uwagę jego wiek, umiejętności oraz indywidualne predyspozycje. W przypadku zajęć indywidualnych, doświadczony pedagog dostosuje metody nauczania do zdolności naszego dziecka. Zrezygnuje on z zabaw, które nie przynoszą efektu w trakcie lekcji, wybierając inne oraz skupi się na metodach najbardziej odpowiednich i pasujących naszemu dziecku. Tematyka zajęć dostosowana będzie do zainteresowań dziecka, przez co nauka będzie pozytywnym doświadczeniem, co znacznie wpłynie na tempo nauki oraz efektywność zajęć. Dziecko w przypadku lekcji indywidualnych nie rozprasza się obecnością innych uczniów, jest skupione na przerabianym materiale, a co najważniejsze czuje, że nauczyciel stanowi dla niego podporę w przypadku jakichkolwiek wątpliwości.

4.2 Chłonny umysł dziecka

             Im wcześniej nasze dziecko zacznie oswajać się z językiem obcym, tym większy sukces odniesie w nauce języka w przyszłości i opanuje umiejętność bezproblemowego komunikowania się. Nauka angielskiego dla najmłodszych lat odbywa się za pomocą gier, zabaw edukacyjnych oraz słuchania muzyki czy materiałów w języku angielskim. Ma to niesamowicie pozytywny wpływ na kształtowanie poprawnego akcentu dziecka. Nie odbiera on lekcji jako przymusu, wręcz odwrotnie – jako przyjemną zabawę. Dziecko bardzo szybko przyswaja informacje, dzięki czemu na dalszym etapie pogłębiania wiedzy będzie mieć mniej trudności, niż jego rówieśnicy.

4.3 Nauka angielskiego z nauczycielem w domu

             Dom dziecka to dla niego najbardziej znane mu otoczenie. To tutaj czuje się swobodnie oraz bezpiecznie. Obecność rodziców niweluje stres oraz pozwala dziecku skupić się jedynie na nauce. Rodzice mają bezpośredni dostęp do przerabianego materiału, mogą powtarzać go z dzieckiem, korzystając z tych samych metod co nauczyciel. Możliwość bezpośredniej rozmowy z nauczycielem na temat naszego dziecka sprawia, że na bieżąco jesteśmy informowani o postępach, jakie robi nasza pociecha.

4.4 Poszerzenie materiału przerabianego w szkole

             Nauczyciel prowadzący zajęcia z naszym dzieckiem, może w łatwy sposób poszerzyć jego umiejętności o te, których dziecko nie jest się w stanie nauczyć w szkole, biorąc udział w zajęciach grupowych. Pedagog w szkole nie może skupić się tylko i wyłącznie na potrzebach jednego ucznia. Decydując się na zajęcia indywidualne z nauczycielem, pomagamy dziecku w opanowaniu materiału szkolnego, ale również w nauce dodatkowych umiejętności.

4.5 Odpowiednie metody

             Nauczyciel skupiający się podczas zajęć jedynie na naszym dziecku, może dobrać metody nauczania idealnie pasujące do jego potrzeb i umiejętności. Materiał dostosowany jest do zainteresowań dziecka. Prowadzący lekcje doskonale widzi, jakie metody, gry czy piosenki przynoszą najlepsze efekty i stosuje je podczas zajęć. Niesamowicie przyspiesza to proces nauczania oraz wpływa pozytywnie na zadowolenia dziecka z lekcji.

5. Angielski dla seniorów

             Na naukę angielskiego nigdy nie jest za późno, dlatego też coraz więcej osób decyduje się na nią nawet w starszym wieku. O czym warto pamiętać?

5.1 Senior i angielski

             Coraz więcej osób starszych decyduje się na naukę języka angielskiego od zera. Czują oni, że efektywnie wykorzystują czas wolny, jak również poprawiają standard swojego życia. Wpływa to nie tylko pozytywnie na ich pamięć, ale również pozwala na pozyskanie nowych umiejętności. Znajomość języka angielskiego pomaga podczas podróżowania, na który seniorzy mają nieco więcej czasu po skończeniu pracy zawodowej. Potrafią porozumieć się w codziennych sytuacjach podczas zagranicznego wyjazdu na przykład podczas wizyty na lotnisku, poznawania ludzi, robienia zakupów, komunikowania swoich potrzeb.

5.2 Najlepsze formy nauki dla osób starszych

             Nauka angielskiego w grupie pozwala na spotkania z innymi osobami, które również zdecydowały się na naukę języka od zera. Większe efekty w nauczaniu przynoszą jednak indywidualne zajęcia z nauczycielem, ponieważ jego uwaga skupiona jest tylko na nas. Doświadczony pedagog doskonale wie, jakie metody nauczania są najlepsze dla osób starszych oraz jaki materiał nauczania będzie dla nich odpowiedni. Możliwość dostosowania tempa nauki do indywidualnych umiejętności ucznia stanowi kolejną zaletę.

6. Jakich błędów nie popełniać ucząc się angielskiego od podstaw?

             Nauka języka angielskiego może wydawać się dla każdego z nas nie lada wyzwaniem. Warto wiedzieć, jakich błędów nie popełniać, aby proces nauki przebiegał bezproblemowo.

6.1 Nie opuszczaj zajęć

             Jak już wcześniej wspominaliśmy, systematyczność uczestniczenia w zajęciach bardzo ważna, zwłaszcza w momencie nauki od podstaw. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której co chwilę odwołujemy zajęcia, ponieważ jesteśmy zmęczeni, wolimy spotkać się ze znajomymi lub inaczej zorganizować sobie dzień. Jeśli chcemy, aby nasza nauka przynosiła zadowalające nas efekty, zbliżające nas do osiągnięcia postawionego sobie celu - ćwiczmy naszą samodyscyplinę oraz racjonalnie organizujmy swój czas.

6.2 Nie zniechęcaj się

             Nawet jeśli nauka angielskiego od podstaw wydaje się trudnym przedsięwzięciem, nie traćmy motywacji. Bądźmy świadomi tego, że z każdym podjętym krokiem będzie tylko coraz łatwiej.

6.3 Nie stawiaj sobie zbyt wygórowanego celu

             Nie możemy oczekiwać, że w pół roku od rozpoczęcia nauki angielskiego zdamy międzynarodowy certyfikat. Stawiajmy sobie małe cele, które jesteśmy w stanie osiągnąć, biorąc pod uwagę nasze możliwości czasowe oraz umiejętności. Każdy mały sukces będzie motywował nas do dalszego działania oraz pogłębiania wiedzy. Małymi celami mogą być: zaznajomienie się z podstawowymi czasami w języku angielskim, swobodna komunikacja w sklepie czy na lotnisku, nauczenie się cyfr, liczb, alfabetu i kolorów.

6.4 Nie bój się pytać

klocek ze znakiem zapytania obrazujący fakt, że nie powinniśmy bać się zadawania pytań

             “Kto pyta, nie błądzi” - jest to zasada, o której powinna pamiętać każda osoba rozpoczynająca naukę angielskiego od początku. Nauczyciel prowadzący nasze lekcje jest przygotowany na to, że będziemy zadawać dużo pytań – to one ponieważ przybliżają nas do osiągnięcia celu oraz zrozumienia języka. Pamiętajmy, że zadawanie pytań podczas procesu nauki angielskiego jest jak najbardziej naturalne, dlatego nie czujmy się skrępowani.

6.5 Nie unikaj języka

             Im częściej będziemy mieć styczność z językiem angielskim, tym lepiej. Nie unikajmy oglądania filmów w języku angielskim czy słuchania muzyki. Pomoże nam to w oswojeniu się z językiem obcym, co wpłynie pozytywnie na cały proces nauczania.

6.6 Nie ucz się po ciężkim dniu

             Wybierając termin odbywania się lekcji, zdecydujmy się na ten, w którym jesteśmy jak najbardziej wypoczęci. Jeśli harmonogram związany z pracą oraz obowiązkami domowymi wypełnia nasz cały dzień, nie będziemy w stanie się skupić na lekcji. Wybierzmy porę dnia w której pracuje nam się najlepiej i możemy naszą uwagę skupić jedynie na tym.