Nauczyciel angielskiego: czym kierować się przy wyborze?

Nauczyciel angielskiego: czym kierować się przy wyborze?
05.11.2018 |

Podjęcie decyzji o rozpoczęciu nauki języka angielskiego jest ważnym krokiem, który możemy podjąć niezależnie od naszego wieku. Istnieje wiele form nauki języka, natomiast dlaczego warto pomyśleć o profesjonalnym nauczycielu? Okazuje się, że to jedna z najlepszych dostępnych form. Czym jednak kierować się przy wyborze nauczyciela oraz jakie są dostępne formy takich zajęć?

 

1. Nauka języka angielskiego z nauczycielem - formy

1.1. Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

1.2. Nauka w szkole językowej

1.3. Nauka w domu z nauczycielem

1.4. Nauka w domu nauczyciela

1.5. Nauka online z nauczycielem

2. Wady i zalety zajęć angielskiego z nauczycielem

2.1. Wady nauki angielskiego z nauczycielem

2.2. Zalety nauki angielskiego z nauczycielem

2.3. Dla kogo angielski z nauczycielem?

3. Jak wybrać nauczyciela angielskiego dla siebie?

3.1. Określenie własnego celu nauki

3.2. Nowoczesne platformy

3.3. Wykształcenie i kwalifikacje

3.4. Doświadczenie

3.5. Opinie

3.6. Deklarowane umiejętności

3.7. Dyspozycyjność

4. Jak wybrać nauczyciela angielskiego dla dziecka?

4.1. Określenie celu nauki dziecka

4.2. Jak znaleźć nauczyciela angielskiego dla dziecka?

4.3. Doświadczenie

4.4. Proponowany kształt lekcji

4.5. Opinie innych rodziców

5. Jakie są cechy dobrego nauczyciela angielskiego?

5.1. Umiejętność przekazywania wiedzy

5.2. Cierpliwość

5.3. Pasja

5.4. Systematyczność

5.5. Miłe usposobienie

5.6. Kreatywność

5.7. Sposób oceniania naszych postępów

5.8. Świadomość metodologii

5.9. Przygotowanie do lekcji

 

1. Nauka języka angielskiego z nauczycielem - formy

1.1. Jak szybko nauczyć się języka angielskiego?

              To pytanie często pada z ust osób, które zdecydowały się na podjęcie lub kontynuację nauki angielskiego. Można jest interpretować na dwa sposoby – zarówno poszukiwanie metody szybkiego uczenia, jak również sposobu na to, by szybko i skutecznie zauważyć postępy. W kontekście tego drugiego znaczenia doskonałym pomysłem jest nauka z nauczycielem. Dlaczego? Obecność profesjonalisty, pedagoga, jest czymś, co sprawi, że będziemy odpowiednio prowadzeni przez cały proces, nie stracimy czasu na zastanawianie się nad odpowiedziami i wskazówkami, które otrzymamy.

              Nauka z nauczycielem może tylko pozornie wydawać się czasochłonna. Jest angażująca, ale to ma wyłącznie pozytywny wpływ na prędkość i skuteczność przyswajania wiedzy. Określony z góry czas w towarzystwie osoby prowadzącej zajęcia sprawia, że dużo łatwiej jest się nam skupić, nieco bardziej zależy nam na tym, by podchodzić do sprawy poważnie, a dzięki doświadczeniu nauczyciela możemy mieć pewność, że znajdzie on najlepszą dla nas metodę nauki.

1.2. Nauka w szkole językowej

              Decydując się na tę formę nauki angielskiego, musimy pamiętać, że wymaga ona od nas dojazdów do wyznaczonego miejsca gdzie odbywają się lekcje. Jeśli wybór opieramy na opiniach innych uczniów uczęszczających do szkół, poleceniom znajomych czy osób uczęszczających na taki typ zajęć językowych, możemy zdecydować się na zajęcia w szkole, która nie jest usytuowana blisko naszego miejsca zamieszkania. Wtedy też do czasu, który przeznaczymy na samą naukę, musimy doliczyć czas dojazdu do samej szkoły.

              Nauka angielskiego w szkole językowej wiąże się również z nauką w grupie. Nauczyciel bądź nauczycielka angielskiego prowadzący zajęcia grupowe, do których zostaniemy przydzieleni, swoją uwagę muszą rozłożyć na wszystkich uczestników lekcji. To od każdego ucznia z osobna zależy, czy taki typ nauki jest dla niego odpowiedni. Nauczyciel w tym wypadku nie poświęca całej swojej uwagi tylko na potrzebach jednego ucznia. Dodatkowo praca w grupie wiąże się z koniecznością pracy z innymi uczestnikami kursu, co nie zawsze może odpowiadać nam jako uczniom.

              Ważną kwestią jest to, że jeśli nie jesteśmy w stanie pojawić się na zajęciach ze względów od nas niezależnych, zajęcia niestety przepadają. My natomiast musimy sami przerobić materiał omawiany podczas zajęć, na których byliśmy nieobecni. Robimy to wówczas  osobiście, bez merytorycznego wsparcia i pomocy nauczyciela.

              Co więcej, zajęcia przeprowadzane w grupach są najczęściej prowadzone bazując na jednej, uniwersalnie dobranej książce. Jest to model nauki, który znamy ze szkoły. Nauczyciel nie jest w stanie dostosować materiału do indywidualnych potrzeb każdego ucznia. Nie może też odpowiedzieć na wszystkie pytania nasuwające się uczniom podczas zajęć. Bardzo często kursanci decydują się więc swojego pytania nie zadać, ponieważ myślą, że jest ono niestosowne w danej sytuacji i może pokazać go w złym świetle na tle całej grupy. Jeśli natomiast chcemy szybko i efektywnie nauczyć się angielskiego, ważne jest, aby każda nasza wątpliwość została rozwiana, a problem rozwiązany.

1.3. Nauka w domu z nauczycielem

              Ta forma nauki angielskiego po pierwsze nie wiąże się z koniecznością dojazdu do miejsca prowadzenia zajęć - to nauczyciel przyjedzie do nas w wyznaczonym czasie. Termin odbywania się zajęć jest również dostosowany do naszego osobistego grafiku. Nie jest on nam z góry przydzielony tak jak w przypadku zajęć grupowych w szkole. Dodatkowo w sytuacji, kiedy nie możemy ze względów od nas niezależnych wziąć udziału w danej lekcji - możemy ją po prostu przełożyć, konsultując zmianę terminu z nauczycielem.

              Nauczyciel angielskiego, który prowadzi z nami zajęcia, dostosowuje program nauczania tylko do naszych umiejętności oraz potrzeb. Na każdej lekcji widzi postępy, które poczyniliśmy oraz problemy, nad którymi należy się pochylić. Uwaga nauczyciela skupiona jest tylko na jednym uczniu, co też pozwala na stosowanie materiałów, które są przygotowane tylko dla nas. Co za tym idzie, każdy nasz błąd jest systematycznie wychwytywany oraz poprawiany na bieżąco. Na każde nasze pytanie otrzymamy natychmiastową odpowiedź.

              Jeśli zdecydowaliśmy się na lekcje angielskiego dla naszego dziecka, w przypadku zajęć w domu z nauczycielem jesteśmy zawsze przy nim obecni. W każdej chwili możemy konsultować postępy z nauczycielem, jak również mamy wgląd w materiały przerabiane podczas zajęć. Dziecko czuje się przez to swobodnie i chętnie podchodzi do nauki, która odbywa się w bezpiecznym dla niego środowisku. Po zajęciach mamy szansę ćwiczyć z dzieckiem dany temat zgodnie z obserwowaną na lekcjach metodą.

              Materiały które przerabiamy podczas zajęć również mamy zawsze pod ręką. Bardzo często możemy korzystać z przedmiotów znajdujących się w naszym pokoju. Sprawdza się to zwłaszcza w przypadku zajęć z dziećmi. Bardzo często korzystanie z przedmiotów do których są one przyzwyczajone i z którymi są zaznajomione, wpływa na nie motywująco i zachęcająco. Dzieci uwielbiają kiedy w zaciszu swojego pokoju, bawiąc się nauką angielskiego, tak naprawdę pozyskują wiedzę.

1.4. Nauka w domu nauczyciela

              Kolejną formą zajęć z nauczycielem są zajęcia językowe w domu nauczyciela lub w miejscu przez niego wyznaczonym (np. w siedzibie prowadzonej działalności gospodarczej). Jest to idealna forma dla tych osób, które z trudem mogą skupić się w zaciszu swojego domu, który kojarzy się im głównie z odpoczynkiem lub obowiązkami domowymi. Dojeżdżając do nauczyciela, jesteśmy nastawieni jedynie na naukę i nic nas nie rozprasza. Zmiana otoczenia dobrze na nas działa i motywuje do działania.

              To od nas zależy, w jakim miejscu chcemy, aby odbywały się lekcje. Możemy wybrać nauczyciela, który prowadzi lekcje w lokalizacji, która znajduje się blisko naszej pracy. Dzięki temu, możemy ustalić termin zajęć przed naszą pracą lub od razu po niej, przez co bardzo dobrze organizujemy nas czas. Jeśli ustalamy zajęcia dla naszego dziecka, możemy wybrać miejsce, które jest dla nas dogodnie usytuowane (blisko szkoły, przedszkola dziecka, naszego domu), dzięki  czemu nie stracimy czasu na dojazdy.

              Nauczyciel prowadzący zajęcia z uczniem dostosowuje przestrzeń w której odbywają się zajęcia tak, aby sprzyjała skupieniu oraz nauce. Materiały, które przeznaczone są do nauki czekają na ucznia podczas każdych zajęć. Zdarza się, że jest to wygodniejsze dla nauczyciela, który ma wszystkie pomoce naukowe pod ręką, przez co lekcja jest bardziej interesująca oraz różnorodna.

1.5. Nauka online z nauczycielem

              Nauka online odbywa się zazwyczaj przy użyciu programu Skype. Jest to forma nauki angielskiego, która cieszy się coraz to większym zainteresowaniem w dzisiejszych czasach. Nauczyciel prowadzący z nami zajęcia posiada materiały indywidualnie dostosowane do naszych potrzeb oraz przesyła je do nas za pomocą wyżej wymienionego programu. Bardzo często wybierając ten typ zajęć, chcemy skupić się jedynie na szlifowaniu naszej umiejętności konwersacji, do czego ten typ zajęć nadaje się idealnie.

              Co więcej, nauka online wiąże się z brakiem konieczności dojazdu na zajęcia. Wciąż uwaga nauczyciela jest w całości skupiona na nas, a my odbywamy lekcje w przyjaznym dla nas środowisku, czyli we własnym domu. Niektórzy uczniowie czują stres przy bezpośrednim kontakcie z nauczycielem. W przypadku nauki online problem przestaje istnieć, a my sami decydujemy, w którym miejscu czujemy się najlepiej, aby odbyć zajęcia online.

              Jedyne, czego potrzebujemy do lekcji online to komputer, program Skype oraz mikrofon. Nowoczesne laptopy mają wbudowany mikrofon, co znacznie ułatwia cały proces związany z doborem sprzętu. Dodatkową zaletą jest to, że nawet, gdy znajdziemy się w podróży, a będziemy chcieli być na bieżąco z nauką języka, możemy połączyć się z prowadzącym lekcje niemal z każdego zakątka świata.

 

2. Wady i zalety zajęć angielskiego z nauczycielem

Decydując się na lekcje z pedagogiem, musimy przeanalizować ich wady i zalety. Żaden typ zajęć nie jest idealny, natomiast wybierając formę nauki angielskiego, wybierzmy tę, która będzie najbardziej dostosowana do naszego trybu życia i potrzeb związanych z nauką. Jakie są wady oraz zalety nauki angielskiego z nauczycielem?

2.1. Wady nauki angielskiego z nauczycielem

- wiążący termin

Mimo tego, że termin dostosowany jest do naszego indywidualnego grafiku, warto zwrócić uwagę na to, by zajęcia odbywały się regularnie. Wybierając zajęcia indywidualne, łatwiej jest nam odwołać lekcję, natomiast powinniśmy się starać robić to jak najrzadziej, jeśli chcemy szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego.

- stres przy bezpośrednim kontakcie z nauczycielem

Wybierając naukę angielskiego z nauczycielem, musimy liczyć się z bieżącymi komentarzami nauczyciela dotyczącymi naszych postępów. Dla niektórych osób wiążę się to ze stresem, który jednak mija po kilku odbytych zajęciach. Poznając nauczyciela, czujemy się niepewnie, często wstydzimy się naszych błędów, co można uznać za całkowicie naturalne. Spotykamy się z profesjonalistą, więc z pewnością będzie wiedzieć, co zrobić, by wyeliminować poczucie dyskomfortu i wstydu.

2.2. Zalety nauki angielskiego z nauczycielem

              Jak widać, trudno jest wymienić wady nauki języka angielskiego z nauczycielem. Zalet natomiast jest zdecydowanie więcej.

- cel w zasięgu ręki

Decydując się na naukę angielskiego z nauczycielem, porozmawiajmy z nim o celu, jaki chcemy osiągnąć. Nieważne czy jest to osiągnięcie podstawowego poziomu znajomości języka, przygotowanie do zdania egzaminu i otrzymanie certyfikatu, czy podszkolenie ogólnej znajomości języka - jest on na wyciągnięcie ręki, ponieważ nauczyciel zrobi wszystko, aby osiągnąć go jak najszybciej. Jako pedagog, osoba wykwalifikowana do udzielania lekcji angielskiego, tak dostosuje materiał i metodologię nauczania, byśmy byli zadowoleni, szybko osiągając upragniony cel.

- indywidualne podejście do ucznia

Nauczyciel prowadzący zajęcia angielskiego, dostosowuje materiał nauczania do ucznia. Analizuje nasz obecny poziom, obserwuje nasze postępy, wybierając pomoce naukowe odpowiednie  dla naszych warunków i potrzeb. Jeśli mamy jakiekolwiek pytania, nauczyciel odpowie na nie natychmiast. Nauczyciel bierze pod uwagę również nasze prośby, które możemy mieć podczas zajęć, a które mogą wynikać z dynamicznie rodzących się potrzeb. Jeśli na danej lekcji chcemy powtórzyć słownictwo związane z rozmową kwalifikacyjną, ponieważ właśnie jesteśmy na etapie szukania pracy, bez problemu przerobimy ten temat na najbliższych zajęciach. Jeśli jesteśmy uczniami i akurat musimy przygotować się do sprawdzianu czy egzaminu, pedagog dostosuje materiały i pomoże nam w nauce.

- swobodna konwersacja

Konwersacja to bardzo ważna umiejętność nauki każdego języka. Nie tylko pozwala przełamać barierę językową, ale wzbogaca nasze umiejętności komunikacyjne w ogóle. Wiemy, że podczas lekcji grupowych zdarzają się momenty, kiedy nie jest nam dane nic powiedzieć lub zbyt mocno stresujemy się przy innych. Podczas indywidualnych lekcji z nauczycielem, taka sytuacja nie ma miejsca. Konwersacja ćwiczona jest na każdej lekcji, a problemy czy ważne kwestie, które nauczyciel wychwyci podczas rozmowy, tłumaczone są na bieżąco.

- czas wykorzystany w stu procentach

Jeśli chcemy szybko i skutecznie nauczyć się angielskiego, wybierzmy rodzaj zajęć, w którym czas przeznaczony na naukę wykorzystamy w pełni. Tak właśnie jest w przypadku indywidualnych zajęć z nauczycielem. Możemy być pewni, że czas, który wspólnie poświęcamy nauce, zostanie przeznaczony tylko i wyłącznie na realizację tego celu. Nauczyciel przygotowując się na zajęcia, planuje każdą minutę naszych zajęć tak, aby wykorzystać ją jak najlepiej i ćwiczyć każdą umiejętność językową: mówienia, pisania, czytania oraz słuchania.

- motywacja do nauki

Spotykając się z nauczycielem regularnie i widząc efekty, które nasze lekcje przynoszą, czujemy niesamowitą motywację do zgłębiania wiedzy. Chętniej samodzielnie powtarzamy w domu materiał przerabiany na zajęciach. Jesteśmy świadomi naszych postępów i zadowoleni, że proces nauki języka angielskiego odbywa się tak jak powinien, czyli przynosi efekty.

- zrównoważone podejście

Decydując się na naukę angielskiego z nauczycielem, jesteśmy świadomi tego, że pracujemy z profesjonalistą. Nauczyciel umiejętnie planuje cały proces nauczania, zwracając uwagę na równoległe rozwijanie wszystkich umiejętności językowych: pisania, czytania, słuchania oraz mówienia. Nauczyciel monitoruje nasze postępy i doskonale wie, które umiejętności należy udoskonalić.

 

2.3. Dla kogo angielski z nauczycielem?

              Nauka angielskiego to wyzwanie, którego możemy się podjąć bez względu na nasz wiek. Nieważne czy zaliczamy się do grupy dzieci, nastolatków, dorosłych czy seniorów - pogłębianie naszej wiedzy wpływa na nas pozytywnie i motywuje do działania.

- osoby dorosłe

Często osobom dorosłym wydaje się, że samodzielna nauka angielskiego będzie dla nich idealnym rozwiązaniem. Po pewnym czasie natomiast dochodzimy do wniosku, że pomoc osoby wykwalifikowanej do nauczania języka angielskiego stanowi wielkie ułatwienie i zdecydowanie wpływa na prędkość pozyskiwania wiedzy. Nauczyciel monitoruje nasze postępy i na bieżąco dostosowuje materiał nauczania do naszych umiejętności. Nie czujemy niepewności w przypadku, kiedy napotykamy na problem, z którym nie możemy sobie poradzić. Nauczyciel jest z nami po to, aby szybko rozwiać wszystkie nasze wątpliwości.

- dzieci

Dzieci rozpoczynające naukę angielskiego od najmłodszych lat nie mają problemu w udoskonalaniu swojej wiedzy w późniejszych latach. Najmłodsi uczący się angielskiego pod czujnym okiem profesjonalisty, pozyskują wiedzę bardzo szybko i efektywnie. Nie mają problemów z nauką, ponieważ odbywa się ona w formie zabawy. W trakcie dorastania widzą, że nie posiadają większych problemów językowych ponieważ ich proces nauczania od samego początku był prowadzony profesjonalnie. Wpływa to pozytywnie nie tylko na umiejętności językowe, ale na umiejętność nauki w ogóle.

- seniorzyStarsza kobieta uczestnicząca w zajęciach języka angielskiego z nauczycielką w domu

Często na naukę języka decydują się osoby starsze. Proces ten doskonale wpływa na zachowanie umiejętności zapamiętywania, pozwala na komunikowanie potrzeb podczas podróży, na które seniorzy mają nieraz nieco więcej czasu niż w momencie, gdy byli aktywni zawodowo. Poszerzanie swoich horyzontów, ćwiczenie pamięci, wdrażanie nowych umiejętności to cecha ludzi świadomych i chcących być cały czas w pełni sił.

 

3. Jak wybrać nauczyciela angielskiego dla siebie?

Decyzja o rozpoczęciu nauki angielskiego z nauczycielem to pierwszy bardzo ważny krok, który podjęliśmy, aby pogłębiać naszą wiedzę. Co należy wziąć pod uwagę rozpoczynając proces poszukiwania nauczyciela oraz z jakich narzędzi skorzystać?

3.1. Określenie własnego celu nauki

              Zastanówmy się, jakie cele chcemy osiągnąć, decydując się na naukę języka angielskiego. Jeśli będziemy świadomi własnych dążeń, dobrze wybierzemy nauczyciela, który sprosta naszym wymaganiom. Naszym celem może być udoskonalenie ogólnej znajomości języka angielskiego, przygotowanie się do egzaminu, poprawa zdolności konwersacji, osiągnięcie danego poziomu znajomości języka czy po prostu nauka “od zera”.

3.2. Nowoczesne platformy

              Poszukiwanie odpowiedniego dla nas nauczyciela nie musi być długotrwałą i żmudną czynnością. Rozwiązania, które znajdziemy w sieci, mogą bardzo ułatwić nam ten proces. Takim przykładem jest strona www.angielskiprywatnie.pl. Odnajdziemy tu nauczyciela, korzystając ze szczegółowych filtrów wyszukiwania: rodzaj lekcji- lekcje online, z dojazdem do ucznia czy z dojazdem do nauczyciela; miasto oraz dzień tygodnia w którym chcemy, aby zajęcia się odbywały. Naszym oczom ukazuje się lista nauczycieli z informacjami o ich doświadczeniu, preferowanym wieku ucznia, dostępności, rodzajach lekcji, i tak dalej. Oprócz tego możemy kierować się opiniami innych użytkowników.

3.3. Wykształcenie i kwalifikacje

              Analizując profil nauczyciela, warto zwrócić uwagę na jego doświadczenie. Sprawdźmy, czy ukończył studia przygotowujące go do zawodu oraz jaką specjalizację zrobił. Dodatkowym plusem mogą być studia ukończone za granicą, co pokaże nam, że pedagog miał kontakt z żywym językiem, co bardzo pozytywnie wpływa na jego umiejętności. Warto sprawdzić, jakie kursy ukończył i jakie certyfikaty otrzymał.

3.4. Doświadczenie

              Korzystając z platformy Angielski Prywatnie, w łatwy sposób odnajdziemy informacje dotyczące doświadczenia każdego nauczyciela. Warto wziąć pod uwagę nie tylko lata doświadczenia, ale również rodzaj zdobytego doświadczenia, np. praca z dziećmi, praca w szkole z nastolatkami, czy prowadzenie indywidualnych zajęć dla dorosłych. Być może pedagog nauczał również za granicą lub jest wykładowcą na uczelni.

3.5. Opinie

              Poszukując nauczyciela angielskiego, warto przeczytać opinie innych uczniów zamieszczone na jego profilu. Często uczniowie opisują, w jaki sposób nauczyciel prowadzi zajęcia, zarysowują metodologię jego pracy oraz opisują pozytywne aspekty lekcji z danym pedagogiem, a także swoje doświadczenia, które oczywiście należy skonfrontować z własnymi oczekiwaniami.

3.6. Deklarowane umiejętności

              Bardzo często nauczyciele zwracają uwagę na to, aby ich profil był jak najbardziej rozbudowany. Możemy na nim znaleźć mnóstwo informacji takich jak rodzaj prowadzonych zajęć, egzaminy do których zdania nauczyciel może nas przygotować, preferowany wiek uczniów czy forma zajęć. Niejednokrotnie też informują o swoich pasjach oraz wykonywanym na co dzień zawodzie.

3.7. Dyspozycyjność

              Dzięki grafikowi widocznemu na profilu każdego nauczyciela, możemy znaleźć pedagoga, który ma wolny termin dokładnie w tym czasie, który najbardziej nam odpowiada. Dzięki kalendarzowi, zapiszemy się na lekcje całkowicie online- bez dzwonienia, wymiany maili czy oczekiwania na deklarację ze strony pedagoga. Wszystko odbędzie się w zaciszu naszego domu przy pomocy nowoczesnych rozwiązań.

 

4. Jak wybrać nauczyciela angielskiego dla dziecka?

Proces wyboru odpowiedniego nauczyciela dla dziecka może okazać się nieco bardziej skomplikowany niż poszukiwania nauczyciela dla nas samych. Musimy wziąć pod uwagę dużo więcej aspektów, przyjrzeć się doświadczeniu pedagoga, by finalnie mieć pewność, że o edukację naszej pociechy zadba prawdziwy, godny zaufania profesjonalista.

4.1. Określenie celu nauki dziecka

              Jako rodzice szukający nauczyciela dla naszego dziecka, musimy zastanowić się jaki cel ma ono osiągnąć dzięki prywatnym zajęciom angielskiego. Nie możemy jednak stawiać dziecku poprzeczki za wysoko, bądźmy racjonalni i pamiętajmy, że i tak ma sporo obowiązków w szkole. Weźmy pod uwagę cały kalendarz naszej pociechy i zdecydujmy się na lekcje wtedy, kiedy dziecko będzie wypoczęte oraz chętne do pozyskiwania wiedzy.

4.2. Jak znaleźć nauczyciela angielskiego dla dziecka?

              Istnieje kilka metod szukania nauczycieli dla naszych dzieci. Możemy zwrócić się o pomoc do innych rodziców, których dzieci biorą udział w takich lekcjach. Wygodną alternatywą jest skorzystanie z platformy Angielski Prywatnie. Odnajdziemy tam opinie uczniów oraz rodziców mających lekcje z danym nauczycielem oraz przeczytamy szczegółowy opis każdego pedagoga - doświadczenie, wykształcenie, rodzaj prowadzonych zajęć, preferowany wiek uczniów oraz lista egzaminów do których nauczyciel może przygotować nasze dziecko.

4.3. Doświadczenie

              Szukając nauczyciela angielskiego dla naszego dziecka, zwróćmy uwagę na to, aby nauczyciel miał w przeszłości doświadczenie w pracy z dziećmi. Metodologia oraz sposób pracy z najmłodszymi jest inny niż w przypadku lekcji z nastolatkami czy z dorosłymi. Większość zajęć odbywa się poprzez zabawę, ale należy mieć świadomość, jak należy ją umiejętnie poprowadzić, by była efektywna pod kątem zdobywania wiedzy. Ponadto pedagog pracujący z dziećmi powinien być nieco bardziej cierpliwy, empatyczny, serdeczny.

4.4. Proponowany kształt lekcji

              Doświadczony pedagog musi mieć świadomość potrzeby jednoczesnego rozwijania różnego rodzaju umiejętności dziecka. Prowadzi zajęcia zazwyczaj w formie zabawy, gier językowych, słuchania piosenek po angielsku czy czytania bajek w tym języku. Pamięta jednak o tym, że należy stymulować dziecko zarówno pod kątem mówienia, pisania, umiejętności motorycznych oraz wielu innych.

4.5. Opinie innych rodziców

              Rodzice troszczący się o swoje pociechy są bardzo wymagający jeśli chodzi o sposób prowadzenia zajęć z ich dziećmi. Są oni w stałym kontakcie z nauczycielem oraz monitorują postępy dziecka. Często swoją opinią dzielą się z innymi rodzicami, aby wspomóc ich w procesie poszukiwania idealnego nauczyciela. Swoją opinię zamieszczają w profilu nauczyciela, z którym ich dziecko ma lekcje. Warto wziąć je pod uwagę podczas poszukiwań.

 

5. Jakie są cechy dobrego nauczyciela angielskiego?

Nauczycielka angielskiego pokazująca książkę grupie śmiejących się uczniówCzęsto operujemy określeniem “dobry nauczyciel”, ale czy możemy wskazać, jakie cechy osobowości i jego umiejętności składają się właśnie na taki przydomek?

5.1. Umiejętność przekazywania wiedzy

              Dobry nauczyciel doskonale wie, w jaki sposób przekazać wiedzę, aby była ona dla ucznia zrozumiała oraz interesująca. Powinien stosować metody motywujące do nauki oraz pozytywnie nastawiające ucznia do całego procesu pozyskiwania wiedzy. Dobry nauczyciel zachęca do działania, inspiruje, informuje nas o postępach.

5.2. Cierpliwość

              Cechą każdego dobrego nauczyciela jest cierpliwość. Nauczyciel jest świadomy tego, że uczeń przyswaja nową wiedzę, która nie zawsze jest dla niego łatwa. Z cierpliwością, spokojem i opanowaniem odpowiada na każde pytanie ucznia oraz wie, że będzie musiał dane zagadnienie powtarzać nawet kilka razy. Opanowanie nauczyciela jest podporą dla ucznia, który dzięki temu nie boi się zadać kolejnego pytania, wiedząc, że otrzyma odpowiedź przekazaną w sposób przystępny i bardzo spokojny- nawet, jeśli otrzyma ją po raz kolejny.

5.3. Pasja

              Dla każdego dobrego nauczyciela przedmiot, którego naucza powinien być prawdziwą pasją. Tylko dzięki temu może zapomnieć o wypaleniu zawodowym czy zniechęceniu do całego procesu. Uczeń wyczuwa entuzjazm nauczyciela, który zaraża ucznia pozytywnym nastawieniem oraz chęcią do zdobywania wiedzy.

5.4. Systematyczność

              Każdy dobry nauczyciel jest świadomy tego, że systematyczność jest kluczem do sukcesu. Właśnie dlatego nie powinien odwoływać zajęć ze swoimi podopiecznymi oraz tego samego wymagać od nich. Oczywiście zdarzają się sytuacje niezależne od nas samych, kiedy lekcja musi być odwołana, jednak zawsze należy dążyć do tego, by je odrobić. Jeśli natomiast nasz nauczyciel dość często odwołuje zajęcia z nami, warto pomyśleć o zmianie pedagoga.

5.5. Miłe usposobienie

              Zdecydowanie przyjemniej spędza się czas z osobami przyjaznymi, otwartymi oraz emanującymi pozytywnymi emocjami. Taki też powinien być dobry nauczyciel, ponieważ wówczas z większą chęcią uczestniczymy w zajęciach. Zastanówmy się zatem, czy nasz nauczyciel wprawia nas w dobry nastrój i motywuje do nauki.

5.6. Kreatywność

              Nauczyciel, który posiada pasję do nauczania wie, że uczniowie potrzebują motywacji do nauki oraz zajęć, które nie będą nudne i monotonne. Jest świadomy tego, że lekcje angielskiego mogą odbywać się po całym dniu innych zajęć i obowiązków, dlatego to jego zadaniem jest przeprowadzenie ich tak, by rozbudzały naszą wyobraźnię oraz zachęcały do dalszego działania i pogłębiania wiedzy. Potrafi wynajdować nam ciekawe zadania, pomoce naukowe.

5.7. Sposób oceniania naszych postępów

              Zadaniem nauczyciela jest nie tylko zwracanie uwagi na nasze błędy, ale również zauważanie naszych postępów. Dobry nauczyciel nie krytykuje swoich uczniów, natomiast pozytywnie ich motywuje. Każdy błąd, który popełnimy zostanie zauważony oraz wytłumaczony. Odbywa się to w pozytywnej i bezstresowej atmosferze. Uczeń jest świadomy tego, że dopiero uczy się języka angielskiego i błędy są rzeczą naturalną. Równie ważny jest jednak element pochwały – każdy z nas lubi wiedzieć, że coś, w co się angażuje, przynosi spodziewane efekty.

5.8. Świadomość metodologii

              Dobry nauczyciel wie, że wybór sposobu prowadzenia zajęć zależy od cech osobistych każdego ucznia. Jest on kreatywny, ale przede wszystkim świadomy mnogości metod, dlatego  na bieżąco ocenia czy ta wybrana przez niego przynosi efekty, czy może warto pomyśleć o innej. Nauczyciel często prowadzi różne zajęcia w bardzo zróżnicowanym przedziale wiekowym uczniów, dzięki czemu z łatwością może odnaleźć metody idealne dla każdego ucznia z osobna.

5.9. Przygotowanie do lekcji

              Nie tylko my jako uczniowie powinniśmy być przygotowani do każdych zajęć. Dobry nauczyciel powinien doskonale wiedzieć, jaki materiał został przerobiony z danym uczniem oraz jaki zostanie przerobiony w najbliższej przyszłości. Dobry nauczyciel sprawdza zadane przez siebie prace domowe, posiada materiały, które są indywidualnie przystosowane do potrzeb każdego ucznia i nigdy nie zada pytania: “Co robiliśmy na ostatnich zajęciach?”.