Nauka angielskiego w domu – co należy wiedzieć?

Nauka angielskiego w domu – co należy wiedzieć?
05.10.2018 |

Język angielski już dawno stał się językiem uniwersalnym, którego nauka znacznie zwiększa prawdopodobieństwo porozumiewania się z ludźmi na całym świecie. Okazuje się, że nauka angielskiego w domu z nauczycielem staje się coraz bardziej popularną formą doskonalenia swoich umiejętności językowych. Dlaczego tak chętnie sięgamy po to rozwiązanie? Jakie są jego wady i zalety? Jak podejść do nauki, by efekty były nie tylko zadowalające, ale satysfakcjonujące?

 

1. Nauka angielskiego w domu – informacje ogólne

1.1 Dlaczego język angielski?

1.2 Nauka angielskiego w domu – na czym polega?

1.3 Jak znaleźć nauczyciela do nauki angielskiego w domu?

1.4 Materiały do nauki

2. Wady i zalety nauki angielskiego w domu

2.1 Samodzielna nauka angielskiego w domu

2.1.1 Zalety samodzielnej nauki języka angielskiego w domu

2.1.2 Wady samodzielnej nauki angielskiego w domu

2.2 Nauka angielskiego w domu z nauczycielem

2.2.1 Zalety nauki języka angielskiego w domu z nauczycielem

2.2.2 Wady nauki angielskiego w domu z nauczycielem

3. Nauka angielskiego w domu dla dzieci i młodzieży

3.1 Nauka angielskiego w domu dla młodszych dzieci

3.2 Angielski z dojazdem - starsze dzieci i młodzież

4. Angielski w domu dla dorosłych

4.1 Angielski dla dorosłych – motywacja

5. Efektywna nauka angielskiego – jak to zrobić?

6. Lekcje angielskiego online – alternatywa dla zajęć z nauczycielem w domu

 

 

1. Nauka angielskiego w domu – informacje ogólne

 

1.1 Dlaczego język angielski?

              Język angielski zajmuje trzecie miejsce na świecie pod względem liczby osób, które się nim posługują. Na pierwszym miejscu znajdziemy język chiński, zaś na drugim hiszpański, co oczywiście wynika ze struktury ludności na naszym globie. Nie od dziś wiadomo, że to waśnie język angielski stał się językiem, dzięki znajomości którego możemy swobodnie porozumiewać się nie tylko w sytuacjach zagranicznych podróży, ale również w pracy czy w szkole. Przed wieloma z nas otwiera nowe możliwości – studia lub praca za granicą, po które wystarczy tylko sięgnąć.

              Według ostatnich badań EF EPI (EF English Proficiency Index) mających na celu sporządzenie rankingu państw według znajomości języka angielskiego wśród dorosłych, Polska znalazła się na 11. miejscu wśród badanych krajów (spadliśmy z 10. miejsca), jednak na 9. miejscu w Europie. Wyprzedzili nas między innymi mieszkańcy Holandii, Skandynawii (Norwegia, Szwecja, Dania) czy Luksemburgu. Należy jednak przyznać, że wynik ten powinien napawać nas radością i motywować do dalszego rozwijania umiejętności językowych.

1.2 Nauka angielskiego w domu – na czym polega?

              Nauka angielskiego w domu może przybrać dwie formy: samodzielną naukę lub naukę z nauczycielem. Jedno jednak pozostaje niezmienne – środowisko, w którym się uczymy, czyli dobrze znany nam własny dom. Z pewnością jest to otoczenie, w którym czujemy się znacznie pewniej niż na zbiorowych zajęciach poza nim.

              Samodzielna nauka angielskiego w domu polega przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, na dokształcaniu się przy pomocy różnych pomocy dydaktycznych (książek, kursów online, ćwiczeń, itd.) bez udziału innych osób. Często na takie rozwiązanie decydują się osoby, które prowadzą bardzo nieregularny tryb życia, mające problem z ustaleniem konkretnych, stałych godzin nauki.

              Nauka angielskiego w domu z nauczycielem to przyjęcie profesjonalnego nauczyciela w domu i odbywanie lekcji pod jego nadzorem. Umożliwia to lepsze dostosowanie materiału do potrzeb ucznia, zależnie od jego wieku, celów, już posiadanych umiejętności, chęci zdobycia określonych certyfikatów, zdania egzaminów, i tak dalej.

1.3 Jak znaleźć nauczyciela do nauki angielskiego w domu?

              Dzięki takim platformom jak Angielski Prywatnie proces znalezienia odpowiedniego nauczyciela nigdy nie był prostszy. Aby to zrobić należy wybrać rodzaj lekcji (z dojazdem do ucznia, angielski w domu nauczyciela lub online), miasto i dzielnicę, która nas interesuje (w tym przypadku miejscowość, w której mieszkamy) i wiek ucznia. Naszym oczom ukazuje się lista nauczycieli z informacją o ich doświadczeniu, umiejętności przygotowania nas do określonych egzaminów, zdjęciem. Jeśli nie możemy się zdecydować, pomocna może okazać się opcja ceny za 60 minut lekcji czy opinie o nauczycielu wystawione przez innych uczniów.

1.4 Materiały do nauki

              Materiały  do nauki w domu z nauczycielem to kwestia bardzo indywidualna, zależna wyłącznie od naszych potrzeb. Jeśli chcemy nauczyć się angielskiego praktycznie od podstaw lub kontynuować naukę, osiągając kolejny poziom, z pewnością prowadzący zajęcia doradzi, z jakich książek i ćwiczeń warto korzystać i jakie będą dla nas odpowiednie oraz atrakcyjne.

 

2. Wady i zalety nauki angielskiego w domuSamodzielna nauka angielskiego w domu

2.1 Samodzielna nauka angielskiego w domu

Jak każdy rodzaj nauki angielskiego, samodzielna nauka języka w domu ma swoje wady i zalety. Tylko od nas zależy, jaką formę wybierzemy, jednak należy zrobić to świadomie- chodzi przecież o nasz rozwój.

              2.1.1 Zalety samodzielnej nauki języka angielskiego w domu

              - swobodne planowanie czasu nauki

              Uczymy się w porach, które są nieregularne, ale w pełni dostosowane do naszych potrzeb. Jeśli nasz praca sprawia, że często musimy wyjeżdżać, z pewnością będziemy rozważać właśnie tę formę.

              - nauka w znanym nam środowisku

              Wybierając samodzielną naukę w domu możemy nie tylko przyswajać nowe umiejętności w otoczeniu dobrze znanych czterech kątów, ale również uczyć się na własnej kanapie, w łóżku, w swobodnej pozycji.

              2.1.2 Wady samodzielnej nauki angielskiego w domu

              - brak możliwości prowadzenia konwersacji

              Jednym z najważniejszych elementów nauki każdego języka obcego jest umiejętność porozumiewania się w nim. Samodzielna nauka pozbawia nas możliwości prowadzenia rozmowy w języku angielskim. Tym samym nie możemy przełamać bariery językowej, którą często posiadamy.

              - wolniejsze postępy

              Wynika to między innymi z braku obecności osoby, która może na bieżąco śledzić nasze postępy, weryfikować i poprawiać błędy, monitorować proces uczenia się.

              - nieregularność

              Często osoby decydujące się na samodzielną naukę języka obcego w domu nie potrafią zaplanować sobie stałej pory przeznaczonej na tę czynność. W przyswajaniu każdego języka niezwykle ważna jest systematyczność, bowiem jedynie dzięki niej efektywnie utrwalamy materiał.

 

2.2 Nauka angielskiego w domu z nauczycielem

Również nauka angielskiego w domu z nauczycielem ma swoje wady i zalety, których należy być świadomym przed zdecydowaniem się na nią.

              2.2.1 Zalety nauki języka angielskiego w domu z nauczycielem

              - profesjonalizm

Obecność osoby posiadającej doświadczenie pedagogiczne jest niezwykle ważna. Dzięki temu będziemy czuć się pewnie, że obrane przez nas cele będą możliwe do zrealizowania i ktoś będzie je mądrze nadzorować, pomagając w ich osiągnięciu.

              - konwersacja

Nauka z nauczycielem pozwala nam na przełamanie wcześniej wspomnianej już bariery językowej i kształcenie bardzo ważnej umiejętności – porozumiewania się w języku obcym. Możemy liczyć na to, że poziom rozmowy będzie dostosowany do naszych umiejętności, a popełniane przez na błędy czy przeoczenia korygowane na bieżąco.

              - merytoryczny nadzór

Oczywistą rzeczą jest, że podczas zgłębiania nowych obszarów wiedzy zdarzą się nam błędy, których często sami nie będziemy w stanie zauważyć. Nauczyciel jest osobą, która będzie je wyłapywać, poprawiać i tłumaczyć, na czym polegały, zwiększając prawdopodobieństwo, że nie popełnimy ich w przyszłości.

              - systematyczność

Nauka w domu z nauczycielem to nie tylko zagospodarowanie naszego cennego czasu, ale również czasu pedagoga. To sprawia, że często takie zajęcia odbywają się systematycznie raz lub dwa razy w tygodniu. Dzięki takiemu rytmowi nauki zwiększa się jej efektywność i szybciej zauważymy postępy.

              2.2.2 Wady nauki angielskiego w domu z nauczycielem

              - regularność

              O ile regularność odbywania się zajęć w kontekście postępów jest silną zaletą, to niektórym właśnie ona może przeszkadzać najbardziej. Szczególnie jeśli prowadzimy bardzo nieregularny tryb życia i ciężko jest nam wskazać konkretny dzień i godzinę, w której będziemy dyspozycyjni.

 

3. Nauka angielskiego dla dzieci i młodzieży

Rodzice coraz częściej decydują się na naukę języka angielskiego dla swoich dzieci, która odbędzie się w domu. Niezależnie od wieku dziecka taka forma ma wspólne zalety. Zajęcia odbywają się w dobrze znanym dziecku środowisku domu, dzięki czemu czuje się ono bezpieczne. Ponadto jego rodzic znajduje się blisko, dzięki czemu w przypadku młodszych dzieci, może aktywnie uczestniczyć w zajęciach i pomóc swojej pociesze.

3.1 Nauka angielskiego młodszych dzieci

            Nauka angielskiego dla młodszych dzieci 

              Doświadczeni pedagodzy doskonale wiedzą, w jaki sposób pracować z młodszymi dziećmi i sprawić, by chętnie przyswajały nowe wiadomości. Bardzo często taka nauka połączona jest z zabawą, w którą dziecko o wiele chętniej się angażuje. W taki sposób można rozpocząć proces nauczania zupełnie od początku lub poszerzyć materiał, który dziecko właśnie przerabia w szkole. Nauka poprzez zabawę pomaga zmniejszyć, a nawet całkowicie wyeliminować stres dziecka związany z nową sytuacją lub nową osobą, którą jest nauczyciel.

              Bardzo ważną kwestią jest doświadczenie prowadzącego zajęcia i… obdarzenie go zaufaniem. To on doskonale wie, w jaki sposób przeprowadzić lekcję tak, by przyniosła zamierzone skutki, by nie zrazić dziecka do dalszej nauki, zainspirować i zachęcić do poszerzania słownictwa, poznawania nowych wierszy czy piosenek.

              W przypadku najmłodszych należy pamiętać, że rodzic również ma do odegrania niezwykle ważną rolę – ważne, by powtarzał ze swoim dzieckiem przerabiany na zajęciach materiał, pokazał mu również swoje zaangażowanie w cały proces, razem z nim nazywał kolory, powtarzał słówka, wprowadził w życie zabawę z angielskim.

 

3.2 Starsze dzieci i młodzież

              W przypadku starszych dzieci w wieku szkolnym i młodzieży zajęcia angielskiego w domu z nauczycielem są doskonałą okazją zarówno do nadrobienia pewnych zaległości, jak i poszerzenia materiału, który właśnie przerabiany jest w szkole. Nauczyciel z pewnością mądrze dostosuje poziom zajęć do już posiadanych umiejętności ucznia oraz dobierze formę zajęć tak, by były one jak najbardziej efektywne.

              Warto uświadomić sobie, że podczas takich zajęć nauczyciel w pełni poświęca jednemu uczniowi swój czas, co, przez wzgląd na liczbę uczniów, nie ma miejsca podczas lekcji w szkole. Dzięki temu dużo łatwiej jest przełamać barierę językową młodego człowieka, szczególnie jeśli na co dzień obawia się oceny ze strony swoich rówieśników. Sytuacja nauki w domu i przeprowadzania rozmów po angielsku z nauczycielem staje się komfortowa i przyjemna.

              Pedagog może znacznie lepiej przygotować ucznia do czekających go egzaminów językowych – egzaminu kończącego szkołę podstawową lub matury z języka angielskiego. Bieżąco będzie kontrolować popełniane przez ucznia błędy, udzielając wskazówek i porad dostosowanych do bardzo indywidualnych potrzeb. Ponadto szybko zda sobie sprawę, na które umiejętności ucznia należy zwrócić szczególną uwagę - mówienie, pisanie, słuchanie ze zrozumieniem – mądrze dostosowując rozkład tych elementów podczas zajęć.

 

4. Angielski w domu dla dorosłych

Często na naukę języka angielskiego decydują się osoby dorosłe. Kierują się różną motywacją, mają różnorodne cele, jednak coraz częściej sięgają po zajęcia z nauczycielem w swoim domu. Dlaczego?

4.1 Angielski dla dorosłych – motywacja

              Język angielski przez swoją uniwersalność i popularność stał się językiem, bez znajomości którego może nam być nieco ciężej w różnych dziedzinach naszego życia. Bardzo często wymaga się znajomości angielskiego w miejscu pracy – umożliwia to kontakt z zagranicznymi partnerami lub klientami, otwiera na zupełnie nowe możliwości i współprace.

              Często osoby dorosłe pragną zdać określony certyfikat językowy (np. PET, FCE, CAE, CPE, itd.), poszerzyć znajomość języka tylko w określonym obszarze (np. język biznesowy, język techniczny, język angielski na rozmowie kwalifikacyjnej) lub… zacząć naukę od początku. W przypadku zajęć w domu z nauczycielem myśl zasady „Nigdy nie jest za późno” nabiera jeszcze większego sensu. Doświadczony pedagog doskonale będzie wiedział, jak pracować z dorosłymi, którzy z różnych powodów nigdy nie mieli do czynienia z angielskim.

              Osoby dorosłe często motywują chęć doskonalenia języków obcych pragnieniem samorozwoju, zrobienia czegoś „dla siebie”, pozbycia się pewnych ograniczeń i barier, które brak znajomości języka angielskiego przed nimi stawia. Chcą czuć się lepiej ze świadomością, że nadal inwestują w swoją wiedzę, symulują umysł, uczą się nowych rzeczy, co pozytywnie wpływa na ich samopoczucie i pewność siebie.

              Dorośli wybierają naukę angielskiego z nauczycielem w domu z bardzo różnych powodów: nie chcą zostawiać dzieci pod opieką innych osób, tracić czasu na dojazd w inne miejsce, stać w korkach, zaraz po skończonej lekcji mogą wrócić do innych obowiązków.

 

5. Efektywna nauka angielskiego – jak to zrobić?

Jeśli już zdecydujemy się na naukę języka angielskiego, ważne, by nasz czas i starania nie szły na marne. Co zrobić, by nauka była efektywna i przyniosła założone efekty?

- Bądź na bieżąco

W wolnych chwilach warto uczyć się słów, zwrotów, które aktualnie nas dotyczą. Co to znaczy? Jeśli jedziemy na wakacje, warto poszerzyć słownictwo związane z podróżowaniem. Jeżeli czeka nas spotkanie biznesowe, poszerzmy zasób słów z określonej dziedziny.

- Różnorodność

Należy postarać się, by nie skupić się wyłącznie na jednej formie nauki języka angielskiego. Warto sięgać zarówno po pisanie po angielsku, słuchanie, czytanie i mówienie. Dopiero wówczas możemy mieć pewność, że będziemy pozyskiwać nowe umiejętności równomiernie, odpowiednio rozkładając akcenty.

- Systematyczność

Systematyczność w nauce (nie tylko języków obcych) jest bardzo ważna. Zdecydowanie lepiej jest uczyć się krócej, ale systematycznie, niż spędzać długie godziny nad książkami ale robić to raz na jakiś czas. Dlaczego? Określony rytm sprzyja zapamiętywaniu i utrwalaniu informacji w naszym mózgu.

- Jasno wytyczony cel

Dużo łatwiej i przyjemniej jest uczyć się czegoś nowego, jednocześnie mając jasno wytyczony cel tej nauki. Może nim być niemal wszystko: od ogólnej poprawy umiejętności rozmowy po angielsku po zdanie certyfikatu językowego. Wszystko zależy wyłącznie od nas.

- Rozrywka

Nawet w wolnym czasie warto pomyśleć o nauce angielskiego. Możemy przecież oglądać film po angielsku, czytać książkę (możemy zacząć od literatury przeznaczonej dla dzieci i stopniowo zwiększać poziom trudności), słuchać piosenek na bieżąco sprawdzając nieznane nam zwroty, kupować zagraniczną prasę.

 

6. Lekcje angielskiego online – alternatywa dla zajęć z nauczycielem w domu

lekcje angielskiego online

Obecnie wiele czynności, których się podejmujemy, możemy robić online – od zakupów przez umówienie się do lekarza, rozliczenie podatkowe po kursy edukacyjne. Również języka angielskiego możemy się uczyć bez wychodzenia z domu i bez przyjmowania nauczyciela w naszym domu. Służy do tego między innymi nauka przez… Skype.

Nauka angielskiego online przez program Skype dedykowana jest głównie osobom, które pragną poprawić umiejętność prowadzenia konwersacji po angielsku. Inne formy jak pisanie, rozwiązywanie testów mogą być, z racji przyczyn technicznych, nieco utrudnione. Nauczyciel będzie mieć ograniczone możliwości bieżącej korekty naszych błędów. Takie zajęcia mogą okazać się jednak doskonałą opcją dla osób stawiających na rozmowę z profesjonalnym pedagogiem, chcących doskonalić się właśnie w tym obszarze.