Nauka angielskiego: wskazówki jak skutecznie się uczyć

Nauka angielskiego: wskazówki jak skutecznie się uczyć
30.05.2019 |

Rozpoczęcie przygody z nauką angielskiego jest zawsze pozytywnym doświadczeniem. Znajomość tego języka znacznie wpływa na nasze życie podwyższając jego standard. Jest to bowiem nie tylko sposób na miłe spędzenie swojego czasu, ale również motywacja do większej organizacji oraz skupienia się na wyznaczonym celu. Język angielski jest językiem międzynarodowym, który umożliwi nam kontakty z osobami z całego świata, przez co bez skrępowania będziemy mogli nie tylko podróżować, ale również podjąć pracę w środowisku międzynarodowym. Statystyki pokazują, że około 360 milionów ludzi na całym świecie używa angielskiego jako swojego pierwszego języka, natomiast ponad miliard osób posługuje się nim jako swoim drugim językiem. Co więcej, w ponad 50 krajach jest to język urzędowy, dzięki czemu stanowi on trzeci najczęściej używany język po języku chińskim (standardowym mandaryńskim) oraz hiszpańskim. Jak skutecznie uczyć się angielskiego?

1. Mentalne przygotowanie do nauki

1.1. Zadowolenie ze sposobu spędzania wolnego czasu

1.2.  Efektywna organizacja czasu

1.3. Możliwość poznawania świata

1.4. Rozmowa z ludźmi z całego świata

2. Jak zorganizować naukę

2.1. Nauka z dojazdem do ucznia

2.2. Nauka z dojazdem do nauczyciela

2.3. Nauka online

2.4. Samodzielna nauka języka angielskiego

2.5. Nauka w szkole językowej

3. Jak skutecznie uczyć się angielskiego

3.1 Nie zaniedbuj zajęć

3.2 Zaangażowanie

3.3 Czytaj książki

3.4 Oglądaj filmy i seriale po angielsku

3.5 Rozmawiaj

3.6 Dostosowanie do sytuacji

3.7 Powtarzanie materiału

3.8 Organizacja czasu

4. Doszkalanie się

4.1 Wymiany studenckie

4.2 Obozy językowe

4.3 Zajęcia z native speakerem

4.4 Twórz w języku angielskim

 

1. Mentalne przygotowanie do naukimężczyzna mentalnie przygotowuje się do zajęć języka angielskiego

             Decydując się na rozpoczęcie nauki angielskiego, warto nastawić się do całego procesu pozytywnie. Zastanówmy się jakie plusy nauki obcego języka możemy odnaleźć? Pomyślmy jaki pozytywny wpływ będzie miało to na nasze życie.

1.1 Zadowolenie ze sposobu spędzania wolnego czasu

             Nie ma lepszego uczucia od tego, kiedy spędzimy swój wolny czas w sposób efektywny. Uczenie się nowych umiejętności wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i sprawia, że nasze dni stają się ciekawsze. Nie czujemy, że marnujemy czas na rzeczy, które nas pochłaniają, a tak naprawdę nie mają żadnego wkładu w nasze życie. Ma to wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też motywację do podejmowania innych wyzwań.

1.2  Efektywna organizacja czasu

             Podejmując się nauki angielskiego wiemy, że musimy tak zorganizować czas, aby być w stanie zaznajomić się z nowym materiałem oraz mieć czas na powtórki. Dzięki temu, rozważnie zarządzamy naszym czasem. Co za tym idzie, inne zajęcia również planujemy tak, aby o niczym nie zapomnieć. Uczymy się organizacji czasu, która później ‘wejdzie nam w krew’. Niesamowicie wpływa to na nasze samopoczucie. Czujemy spokój, ponieważ czas zaplanowany nie wprawia nas w uczucie niepokoju. Jest to bardzo ważne również dla dzieci, jeśli czują, że wszystko jest pod kontrolą i wiedzą czego się spodziewać w dniu - dzięki temu nie czują się zestresowane.

1.3 Możliwość poznawania świata

             Znając język angielski mamy dostęp do masy informacji, których nie bylibyśmy w stanie poznać w naszym języku ojczystym. Możemy korzystać z zagranicznych stron internetowych i z nich również czerpać wiedzę. Mogą być to na przykład strony gazet zagranicznych, które umożliwią nam poznawanie wiadomości z całego świata. Jeśli interesuje nas inny konkretny temat, może dowiedzieć się o wiele więcej niż będąc zlimitowanym jedynie do informacji dostępnych w języku polskim.

             Możemy również czytać książki w języku angielskim oraz oglądać filmy bez napisów. Jest to idealne ćwiczenie na doskonalenie umiejętności czytania i słuchania. Poznajemy nowe informacje, ale również ćwiczymy język angielski. Idealnie.

             Jeśli mowa o poznawaniu świata, oczywiście nie możemy zapomnieć o zwiększonej możliwości podróżowania. Nie czujemy się zlimitowani jedynie do wycieczek zorganizowanych gdzie musimy polegać na usługach tłumacza, który tak naprawdę nie zawsze ma dla nas czas, kiedy podróżujemy w grupie. Znajomość angielskiego zdecydowanie wpływa na to, jak poznajemy dany kraj. Jeśli możemy samodzielnie zamówić jedzenie w restauracji czy zadać pytania w sklepie, nie czujemy się zawstydzeni. Możemy również przeprowadzać ciekawe rozmowy z mieszkańcami oraz poznawać świat z zupełnie innej strony. Jeśli chcemy samodzielnie zarezerwować hotel czy wycieczkę nie mamy z tym problemu - większość stron internetowych związanych z turystyką posiada wersję w języku angielskim.

             Ucząc się języka angielskiego korzystamy z książek do tego przeznaczonych oraz materiałów dostępnych online. Są one przepełnione informacjami z całego świata. Uczymy się tradycji innych krajów, zwyczajów oraz zaznajamiamy się z wiedzą, do której nie mielibyśmy dostępu.

1.4 Rozmowa z ludźmi z całego świata

             Posiadanie znajomych w innych krajach jest niezwykle ciekawe. Wymiana światopoglądów, informacji dotyczących postrzegania świata czy tradycji i kultury jest niezwykle wzbogacająca. Nigdy nie wiadomo czy taka osoba odnajdzie się w gronie naszych znajomych czy nie napotkamy na nią podczas podróży i zostaniemy przyjaciółmi. Zawsze warto być przygotowanym na taką sytuację i nie krępować się, jeśli zada nam pytanie. Nie wymaga to od nas znajomości języka na poziomie zaawansowanym. Do przeprowadzenia zwykłej rozmowy wystarczy podstawowa znajomość języka.  

2. Jak zorganizować naukę

             Jeśli zdecydowaliśmy się na naukę angielskiego i wiemy jaki niesamowicie pozytywny wpływ będzie ona miała na nasze życie, czas zastanowić się z jakiej formy nauki chcielibyśmy skorzystać. Jaka forma nauki angielskiego będzie najlepiej pasowała do naszego usposobienia?

2.1 Nauka z dojazdem do uczniauczeń z nauczycielem angielskiego przybijają sobie piątkę

             Ta forma nauki jest niezwykle skuteczna. Po pierwsze dni oraz godziny odbywania się lekcji ustalamy samodzielnie z nauczycielem. Nauczyciel może skupić całą swoją uwagę tylko na nas i w stu procentach wykorzystać czas przeznaczony na naukę. Dodatkowo, jeśli jesteśmy osobami nieśmiałymi, nie jesteśmy skrępowani obecnością innych uczniów na lekcji. Możemy zadać każde pytanie, które przyjdzie nam na myśl, ponieważ tak naprawdę nie ma złych pytań. Nauczyciel na bieżąco monitoruje nasze postępy i do nich dostosowuje przerabiany materiał. Bierze on pod uwagę również nasze zainteresowania oraz zapotrzebowanie. Rozmawiamy z nauczycielem o naszych oczekiwaniach - jeśli chcemy skupić się bardziej na nauce konwersacji, tak przygotuje zajęcia, abyśmy większość czasu przeznaczyli temu zagadnieniu. Jeśli chcemy podszlifować znajomość słownictwa, ćwiczyć gramatykę czy po prostu zaufać nauczycielowi w doborze materiału - jest on dla nas tutaj po to, aby nas wysłuchać. Nauka ta w przypadku dzieci jest również przeprowadzana w znanym im środowisku gdzie czują się bezpiecznie, dzięki czemu nie doświadczają niepotrzebnego stresu. 

Jeśli chcemy odnaleźć nauczyciela, który przyjedzie do nas do domu, aby przeprowadzić zajęcia - skorzystajmy z wyszukiwarki nauczycieli języka angielskiego.

2.2 Nauka z dojazdem do nauczyciela

             Jest to skuteczna nauka angielskiego, gdzie zmieniamy otoczenie, co może nam pomóc w koncentracji i skupieniu się jedynie na nauce. Idealnie sprawdza się to w wypadku osób dorosłych, kiedy to po pracy lub przed nią, możemy po drodze odwiedzić nauczyciela. Będzie on zawsze przygotowany na zajęcia z nami, dostosowując materiały nauczania do naszego poziomu znajomości języka. Nauczyciel przeznacza swój czas tylko na nas, dzięki czemu nie musimy się dzielić nim z innymi uczniami. Otrzymujemy materiały do nauki od nauczyciela, który dokładnie tłumaczy nam wszystkie potrzebne zagadnienia. Jeśli mamy pytania - zawsze służy pomocą. Czas odbywania się zajęć możemy dostosować do naszego indywidualnego grafiku, dzięki czemu jest nam łatwiej zorganizować swój dzień.

2.3 Nauka online

             Jest to nauka angielskiego odbywająca się zazwyczaj przy pomocy programu Skype. Potrzebujemy do niej komputera oraz słuchawek z mikrofonem (jeśli nie jest on wbudowany w komputer). Zajęcia odbywamy z zaciszu naszego domu bez konieczności dojazdów. Nauczyciel przekazuje nam materiały do nauki, wysyłając je na naszego maila lub za pomocą programu Skype. Nauczyciela prowadzącego zajęcia w ten sposób możemy odnaleźć korzystając z wyszukiwarki dostępnej w internecie.

2.4 Samodzielna nauka języka angielskiego

             Jest to forma nauki, która wymaga od nas bardzo sprawnej organizacji czasu oraz samozaparcia. Materiały możemy w prosty sposób kupić w każdej księgarni językowej, jednak pamiętajmy żeby dobrać takie, które odpowiadają naszemu poziomowi znajomości języka obcego. Dodatkowe materiały możemy odnaleźć w internecie. Możemy również słuchać radia i oglądać telewizję czy filmy w danym języku obcym.

             Ta forma nauki jest wymagająca ponieważ jesteśmy jednocześnie uczniem jak i nauczycielem. Jeśli mamy jakieś nieścisłości, czy chcielibyśmy zasięgnąć innej opinii, musimy odnaleźć odpowiedź sami. Nie możemy liczyć na pomoc profesjonalisty, który dostosuje przerabiany materiał do naszego zapotrzebowania oraz monitoruje nasze postępy. Nauczyciel stanowi również osobę, która motywuje nas do nauki, przez co postępy widoczne są z tygodnia na tydzień. Musimy również pamiętać o tym, że jeśli nie mamy wyznaczonego terminu lekcji, kiedy nauczyciel do nas przychodzi bądź musimy się gdzie udać, jesteśmy zdani na siebie i nasze samozaparcie. Jeśli nie uczymy się na bieżąco, nasze postępy są mniej widoczne.

2.5 Nauka w szkole językowej

             Jeśli lubimy kontakt z innymi ludźmi, możemy zdecydować się na naukę w większej grupie. Takie zajęcia polegają na pracy z innymi ludźmi, przez co każdy powinien mieć taki sam poziom znajomości języka. Wiadomym jest, że każda osoba może uczyć się w innym tempie, dlatego też poziom grupy będzie na bieżąco dostosowywany do wszystkich, a nie do nas indywidualnie. Takie zajęcia wiążą się również z koniecznością dojazdu do miejsca, gdzie zajęcia się odbywają. Nauczyciel prowadzący lekcje skupia swoją uwagę na wszystkich uczestnikach kursu. Nasze postępy mogą być wolniejsze niż w przypadku lekcji indywidualnej, kiedy to uwaga nauczyciela skupiona jest jedynie na nas i każde nasze pytanie zostaje przedyskutowane.

3. Jak skutecznie uczyć się angielskiego

             Każdy z nas chciałby odnaleźć złoty środek na skuteczną naukę angielskiego. Uczestnicząc w zajęciach staramy się jak możemy, żeby nasze postępy sprawiały, że będziemy z siebie zadowoleni. Jeśli widzimy postępy, nasza motywacja wzrasta. Co możemy zrobić, aby nasza nauka przynosiła efekty?

3.1 Nie zaniedbuj zajęć

             Zajęcia odbywające się raz w tygodniu to minimum na który powinniśmy się zdecydować. Jeśli nasz napięty grafik nie pozwala na więcej, nie róbmy tego na siłę. Pamiętajmy, że wciąż będziemy potrzebować czasu, aby powtórzyć materiał przed kolejnymi zajęciami.

             Wybierzmy taki termin zajęć, kiedy jesteśmy wypoczęci i chętni do nauki. Powinien być to również termin, w którym nie spodziewamy się, że ‘wyskoczy’ nam inne zobowiązanie, które uznamy za ważniejsze niż uczestnictwo w lekcji. Jeśli zbyt często będziemy odwoływać zajęcia, po pewnym czasie stracą one sens. Tylko systematyczna nauka przynosi najlepsze efekty, a nasza nauka jest przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem. Jeśli musimy odwoływać lekcje czujemy się sfrustrowani, co nie pomaga w naszej motywacji.

             Jeśl nasz nauczyciel stosuje pracę domową, odrabiajmy ją w miarę naszych możliwości na bieżąco. Jeśli natomiast starcza nam czasu jedynie na powtórzenie słownictwa, przekażmy to nauczycielowi - na pewno dostosuje do nas sposób prowadzenia lekcji oraz monitorowania postępów. Powtarzanie słownictwa jest bardzo ważne, nie rezygnujmy z niego w trakcie tygodnia.

3.2 Zaangażowanie

             To jak sami podchodzimy do zajęć językowych ma bardzo duży wpływ na nasze postępy oraz samopoczucie. Jeśli jesteśmy podekscytowani i wręcz nie możemy doczekać się lekcji, możemy być pewni, że szybko i skutecznie nauczymy się języka angielskiego. Nauczyciel również widząc nasze zaangażowanie, będzie dodatkowo motywował nas do nauki i dobierał materiały w ten sposób, aby nauka była samą przyjemnością. Mając dużo obowiązków na głowie, w codziennej gonitwie, znajdźmy czas na spokojną naukę angielskiego, która przy naszym odpowiednim nastawieniu może stanowić źródło niesamowitego zadowolenia oraz radości.

             Starajmy się współpracować z nauczycielem. Możemy sami sugerować tematy zajęć czy zagadnień, które chcielibyśmy przerobić. Nauczyciel widząc nasze zaangażowanie będzie sam bardziej zadowolony z zajęć. Nie ma nic lepszego dla nauczyciela niż współpraca z zaangażowanym w naukę uczniem.

3.3 Czytaj książki

             Czytanie książek w języku angielskim może niesamowicie wzbogacić nasz zasób słów. Możemy w ten sposób połączyć ‘przyjemne z pożytecznym’. Jeśli nie znamy danego słowa, zapiszmy je na fiszce, którą następnie będziemy na bieżąco powtarzać.

             Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z językiem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby czytać książki przeznaczone dla dzieci. Są one niesamowitym źródłem prostych konstrukcji gramatycznych oraz podstawowego słownictwa. Jeśli jesteśmy zaawansowanymi użytkownikami języka, wybierajmy książki, których tematyka nas po prostu interesuje. W ten sposób nie tylko wzbogacimy naszą znajomość języka, ale również znajomość ciekawego dla nas tematu.

3.4 Oglądaj filmy i seriale po angielsku

             W dzisiejszych czasach, dostęp do serwisów streamingowych jest niezwykle łatwy. Możemy dzięki nim oglądać filmy i seriale w języku angielskim, gdzie dodatkowo możemy na przykład wybrać opcję napisów w języku angielskim. Jest to niesamowicie skuteczny sposób na ‘osłuchanie’ się języka oraz szkolenie wymowy. Nie zapominajmy o tej formie doskonalenia naszej znajomości języka, ponieważ przynosi ona bardzo duże efekty, a przy tym jest bardzo przyjemna.

             Jeśli nie wiemy jakie filmy czy seriale oglądać - skonsultujmy się z nauczycielem. Pomoże on dobrać takie filmy, w których poziom języka nas nie przerośnie i nie zniechęci do nauki.

3.5 Rozmawiaj

             Jeśli tylko przytrafi nam się szansa na sprawdzenie naszej znajomości języka ‘na żywo’, nie rezygnujmy z niej. Pomimo naszego wstydu czy wahania, powinniśmy próbować rozmawiać jak najczęściej to możliwe. Ćwiczenie konwersacji w sytuacji codziennej jest najlepszą formą doskonalenia znajomości języka. Nie demotywujmy się jeśli uznamy, że nie poszło nam zbyt dobrze - za każdym razem będzie coraz lepiej. Za każdym razem wyciągamy wnioski i doskonalimy to, co uznaliśmy za problematyczne.

             Sami twórzmy sytuacje zmuszające nas do rozmowy. Najprostszym sposobem są podróże. Jeśli decydujemy się na wyjazd, wybierzmy takie miejsce, w którym wiemy, że będziemy mogli posługiwać się językiem obcym.

3.6 Dostosowanie do sytuacji

             Nasze życie przynosi nam wiele sytuacji językowych, do których warto się wcześniej przygotować. Jeśli wybieramy się w podróż, postarajmy się wcześniej przerobić słownictwo czy sformułowania, które wiemy, że mogą nam się przydać. Jeśli pracujemy z nauczycielem, powiedzmy my wcześniej, że będziemy podróżować - przygotuje on materiały, które na pewno uznasz za przydatne i wyczerpujące temat.

             Jeśli przygotowujesz się do rozmowy kwalifikacyjnej, w łatwy sposób możesz się przygotować do niej pod względem językowym. Na pewno zostanie to zauważone przez osoby prowadzące rekrutacje. Tutaj znowu nauczyciel jest naszym źródłem odpowiednich materiałów.

3.7 Powtarzanie materiałusłowa po angielsku - zastanów się, przemyśl, powtórz

             Nie zapominajmy o tym, że każda minuta spędzona na powtórce materiału jest cenna. Starajmy się tak zaplanować powtórki, aby przed każdymi nowymi zajęciami mieć materiał przerobiony osobiście. Jeśli mamy jakiekolwiek dodatkowy pytania, na pewno nauczyciel będzie służył nam radą.

             Powtórka słownictwa na bieżąco jest niezwykle ważna, ponieważ w ten sposób szybciej rozwijamy nasze słownictwo. Korzystając z fiszek językowych możemy powtarzać słownictwo przed telewizorem, w metrze czy nawet stojąc w kolejce w sklepie. Postarajmy się o tym nie zapominać. Miejmy zawsze przy sobie plik karteczek z których możemy skorzystać, aby powtórzyć kilka słówek.

3.8 Organizacja czasu

             Ważne, by czas przeznaczony na naukę, był czasem który poświęcamy wyłącznie na tę czynność. Nie pozwólmy, aby coś nas rozpraszało. Nie odbierajmy telefonów, nie wieszajmy prania czy wyprowadzajmy psa na spacer. Jeśli wiemy, że w danej godzinie mamy skupić się jedynie na nauce, tak zaplanujmy inne obowiązki, aby nie kolidowały z naszym czasem przeznaczonym jedynie na język angielski.

             Dbajmy o nasze otoczenie, które powinno zachęcać do skupienia. Jeśli odwiedza nas nauczyciel, przygotujmy nasze biurko do lekcji. Nie pozwólmy, aby inne przedmioty nas rozpraszały. Wyłączmy telefon, radio i telewizor. Postarajmy się, aby nasze otoczenie było w miarę możliwości uporządkowane.

4. Doszkalanie się

             Mimo tego, że już zdecydowaliśmy się na zajęcia językowe, czy to z nauczycielem, czy samodzielnie, pamiętajmy, że możemy zdecydować się na dodatkowe czynności, które wzbogacą naszą znajomość języka. Co możemy zrobić dodatkowo?

4.1 Wymiany studenckiestudenci rozmawiają je sobą w języku angielskim

             Programy wymian studenckich są bardzo popularne wśród studentów. Nie rezygnujemy z naszych studiów, kontynuujemy naukę, a przy tym poznajemy nowe kultury i doskonalimy język obcy. Przeprowadzając się do innego kraju mamy najlepszą szansę na ćwiczenie konwersacji. Co za tym idzie - doskonalimy słownictwo w bardzo szybkim tempie ponieważ jestesmy do tego w pewien sposób zmuszeni. Nie zapominajmy jeszcze względów socjalnych - znajomości z czasów wymiany studenckiej mogą przetrwać bardzo długo, przez co możemy komunikować się w danym języku obcym nawet po powrocie do kraju. Możemy to uznać za ‘darmową’ konwersację.

             Jeśli nie wiemy jak taką wymianę zorganizować, zapytajmy się w sekretariacie uczelni. Tam uzyskamy odpowiednia informacje. Pamiętajmy, że zapisy na wymianę odbywają się w określonym czasie - nie straćmy swojej szansy.

4.2 Obozy językowe

             Obozy językowe organizowane są dla ludzi w różnym przedziale wiekowym. W tym wypadku łączymy przyjemne z pożytecznym. Bardzo często obozy językowe połączone są z różnymi innymi rozrywkami i atrakcjami. Możemy poznać inny kraj i tradycje, a przy tym wykorzystać naszą znajomość języka ‘na żywo’. Na pewno zauważymy, że korzystając na przykład z intensywnych kursów języka, nasz poziom znajomości angielskiego poszybuje do góry w bardzo szybkim tempie. Dodatkowo możemy poznać ciekawych ludzi i nauczyć się nowych umiejętności.

             Jeśli nie wiemy na jaki obóz się zdecydować, poradźmy się naszego nauczyciela. Możemy również zapytać się znajomych, czy nie mają w tym doświadczenia i na przykład wybrać się na obóz z nimi. Na pewno recenzje danych obozów dostępne w internecie mogą okazać się przydatne.

4.3 Zajęcia z native speakerem

             Jest to idealny sposób na dodatkowe doskonalenie naszej znajomości języka, ponieważ jesteśmy zmuszeni jedynie do porozumiewania się w języku obcym. Często tacy nauczyciele na znają naszego języka ojczystego więc po prostu nie mamy wyjścia - musimy komunikować się w języku obcym.

             Podczas zajęć z native speakerem możemy po prostu rozmawiać o rzeczach, które nas ciekawią czy interesują, co stanowi idealny sposób na spędzenie czasu w sposób kreatywny. Rozmawiajmy z nauczycielem jakie tematy chcielibyśmy poruszać, a na pewno przygotuje on materiały dostosowane do naszych wymagań. Kto wie, może w ten sposób zyskamy kolejnego przyjaciela z którym rozmowa stanie się wielką przyjemnością na którą będziemy wręcz czekać każdego tygodnia. Takie rozmowy mogą być niezwykle wzbogacające.

4.4 Twórz w języku angielskim

             Jesteś osobą zajmującą się muzyką czy poezją? Spróbuj tworzyć w języku angielskim. Możesz zaczynać od najprostszych sformułowań. Jest to sposób na rozwijanie słownictwa oraz doskonalenie gramatyki. Twój nauczyciel może być osobą, która sprawdzi, czy wszystko napisałeś poprawnie.

             Możesz również pomyśleć o zapisaniu się na zajęcia malarstwa, które są prowadzone w języku angielskim. Dzięki dostępowi do internetu, możesz odnaleźć zajęcia z tematu dla ciebie ciekawego. Jest to nie tylko sposób na miłe spędzenie czasu i poznanie innych ludzi. Twoja znajomość języka niezwykle się poprawi.