Jak zachęcić uczniów do używania języka obcego podczas lekcji języka angielskiego

Jak zachęcić uczniów do używania języka obcego podczas lekcji języka angielskiego
17.09.2014 |

Podczas moich lekcji języka angielskiego, które prowadzę w Warszawie w dzielnicy Wawer oraz w okolicach, bardzo duży nacisk kładę na to, aby uczniowie jak najwięcej używali języka angielskiego, kiedy wypowiadają się na jakikolwiek temat. Od razu dodam, że nie jestem zwolenniczką używania jedynie języka angielskiego podczas gdy tłumaczę zadanie bądź jakąkolwiek zasadę gramatyczną. Moim zdaniem używanie jedynie języka angielskiego przez nauczyciela, może zniechęcić uczniów do nauki. Mogą oni w pewnym momencie dojść do wniosku, iż nic nie rozumieją i irytuje ich fakt, że nie otrzymują dostatecznego wytłumaczenia od nauczyciela.

Moje metody na przekonanie ucznia do rozmowy w języku angielskim podczas lekcji są następujące:

  1. Na początku lekcji języka angielskiego rozmawiam z uczniami o ich minionym tygodniu, interesującym wydarzeniu  bądź filmie na którym były w kinie. Pytania zadaję używając języka codziennego tak, aby rozmowa przeprowadzona była w luźny sposób, podobnie jak z kolegą czy koleżanką.
  2. W trakcie lekcji języka angielskiego zadaję podstawowe pytania np. która jest teraz godzina, jaka jest pogoda, jaki sklep jest według niż najlepszy w okolicy itp.
  3. Dopytuję uczniów za każdym razem kiedy coś tłumaczą lub wypowiadają się na jakikolwiek temat – pytam ich  dlaczego akurat mają takie zdanie a nie inne itd.
  4. W trakcie lekcji, jeżeli jakiekolwiek słowo jest niezrozumiałe, często odnoszę się do angielsko-angielskiego słownika, w którym analizujemy użycie słowa na podstawie podanego zdania.
  5. Jeżeli uczniowie zadają mi jakiekolwiek pytanie w języku polskim, tłumaczymy zdanie na język angielski i staramy się używać tego pytania już od tej pory w języku angielskim.

Powyżej podałam kilka sposobów, które według mnie bardzo dobrze się sprawdzają, aby zachęcić ucznia do rozmowy. Są to sposoby które wypracowałam podczas lat pracy z dziećmi oraz młodzieżą.